Szkoła pod chmurką


Wakacje 2008 - Zielona Szkoła

     Projekt „Zielona Szkoła” w Łebie odbył się w maju 2008r. Uczestnicy Zielonej Szkoły poznali okolice Łeby, zwiedzili Starówkę Gdańska i Molo w Sopocie. Wielu atrakcji dostarczyło im zwiedzanie ZOO w Gdańsku Oliwie, gdzie mieli okazję zobaczyć egzotyczne gatunki zwierząt, a nawet roślin. Bezpośrednie obcowanie z ptakami miało miejsce podczas wycieczki do Ogrodu Ornitologicznego, gdzie poznali liczne gatunki ptaków, ich biologię, cechy charakterystyczne oraz rozpoznawali odgłosy. Ciekawym przeżyciem był spacer po wydmach ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym, a także rejs statkiem po Jeziorze Łebsko. Wielu ciekawych informacji na temat konstruowania rakiet podczas II wojny światowej dostarczył im pobyt na Wyrzutni Rakiet niedaleko miejscowości Łeba. Bogaty repertuar zajęć każdego dnia zachęcał do aktywnego spędzania czasu. Stąd obok wycieczek i spacerów organizowane były różnorodne zajęcia rekreacyjno – sportowe. Do rozrywek należały zabawy w terenie, ogniska, karaoke i dyskoteki.

    

                

 


       Wakacje 2009 - ZOBACZYĆ SIEBIE

    Projekt „Zobaczyć siebie” został zrealizowany w lipcu 2009 podczas letniego wypoczynku w miejscowości Łeba nad Morzem Bałtyckim. Głównym celem programu było zapewnienie opieki, edukacji, zajęć sportowo – rekreacyjnych oraz zajęć socjoterapeutycznych mających na celu poprawę funkcjonowania dzieci i młodzieży w rodzinie, szkole i środowisku.
    W ramach 12-dniowego pobytu nad morzem zorganizowane zostały gry i zabawy na plaży, nauka pływania, turniej tenisa stołowego, a także rajdy rowerowe. Program został wzbogacony poprzez arteterapię i choreoterapię, których celem było odreagowanie negatywnych emocji, wyzwolenie potrzeby ekspresji, poprawa komunikacji oraz integracja grupy. Wprowadzono także zajęcia relaksacyjno – odprężające. Uczestnicy projektu poznali Łebę i jej okolicę podczas spacerów i przejażdżki ciuchcią po mieście. Wielu atrakcji dostarczyło im zwiedzenie mini oceanarium, gdzie mieli okazję poznać egzotyczne gatunki ryb i zwierząt morskich. Ciekawym przeżyciem był spacer po wydmach ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym, a także rejs statkiem po Morzu Bałtyckim.
Do rozgrywek należały również zabawy w terenie, ogniska, karaoke i dyskoteki. Bogaty repertuar zajęć każdego dnia zachęcał do aktywnego spędzania czasu.

 


Wakacje 2010 POMALUJ MÓJ ŚWIAT

     Wyjazd uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego wraz z opiekunami w czasie wakacji letnich nad polskie morze należy już do tradycji tego ośrodka. W tym roku, w roku 2010 we Władysławie – miejscu, w którym realizowano projekt „Pomaluj mój świat” dzieci, uczniowie spotkały się z uczniami z różnych miast, między innymi z Katowic, Krakowa i okolic. W tym towarzystwie spędziły 13 wspaniałych dni, pełnych przygód i niespodzianek. Dopisała piękna i fantastyczna pogoda. Dzieci opalały się , kapały się w morzu, budowały budowle z piasku, brali udział w różnych zawodach sportowych, chodzili na dyskoteki kolonijne. W czasie wolnym, którego nie było spacerowały po mieście, urządzaliśmy piesze wędrówki wzdłuż morza, zbierano muszelki i bursztyny na plaży. Podczas pobytu dzieci mieszkały w pięknym domku z wieloma balkonami i jadły pyszne posiłki w stołówce. Oprócz wspomnianych rozgrywek miały do dyspozycji boiska, saunę i jacuzzi. Uczniowie zwiedzili piękne Trójmiasto: Gdyni, Gdańsk i Sopot. Były również na Helu i w Jastarni.

-„Wspinaliśmy się na latarnię morską. Nic dziwnego, że przy takich atrakcjach dopisywał nam dobry humor.” – Adam Kmiecik kl.ZSZ IIIcp
Wakacje nad morzem były także dla uczniów szkołą życia. Bez pomocy opiekunów sprzątały swoje pokoje, ścielili łózka, dbali o porządek – za to wszystko zdobywały punkty w konkursie czystości.
- „Wymagało to niemało wysiłku ze strony dzieci, dlatego też wieczorem, po obejrzeniu cudownych zachodów słońca, nieraz padały ze zmęczenia i natychmiast zasypiały” – Beata Widera – Brzóska; opiekun podczas wyjazdu, koordynator projektu
 - „To był wspaniały czas i jesteśmy wdzięczni szkole i nauczycielom, że umożliwili nam spędzenie tak niezwykłych wakacji” – Adam Kmiecik kl.ZSZ III cp