Struktura Zespołu Placówek » Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Szkoła Przyspasabiająca do Pracy
"Nigdy nie można powiedzieć: już wszystko zrobione! Dla nas jeszcze wiele zostało do zrobienia”
Kardynał Stefan Wyszyński.
W Szkole Przyspasabiającej do Pracy kształci się młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami i autyzmem. Kształcenie trwa w niej trzy lata i w zależności od specyficznych potrzeb i możliwości dziecka może być wydłużone do dwudziestego trzeciego roku życia.
Głównym celem kształcenia szkoły jest przygotowanie uczniów do pełnienia różnych ról społecznych i samodzielnego - na miarę ich możliwości - dorosłego życia.
Do realizacji tych celów ma przyczyniać się uczestniczenie młodzieży w szeregu zajęć, do których należą:
- zajęcia z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego,
- zajęcia z zakresu wychowania fizycznego,
- zajęcia kształcące kreatywność,
- zajęcia rewalidacyjne
- zajęcia przysposabiające do pracy, w ramach których uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne, które mają im umożliwić prowadzenie gospodarstwa domowego, sporządzanie posiłków, a także podejmowanie prac w zakresie dekoratorstwa, ogrodnictwa, sadownictwa, stolarstwa i szycia.
Dysponujemy dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi i pracowniami, w których uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności, w wyżej wymienionych zakresach, oraz praktycznego przećwiczenia pracy na poszczególnych stanowiskach.
Pracownia krawiecka
Na zajęciach elementów szycia uczniowie zdobywają podstawowe umiejętności praktyczne w zakresie szycia prostych ściegów, wyszywania elementów dekoracyjnych, obsługiwania maszyny.
Pracownia stolarska
Uczniowie posługują się narzędziami i urządzeniami charakterystycznymi dla prac ślusarskich. Piłują, przecinają i wycinają kształty oraz elementy meblowe w drewnie. Uczą się również konserwacji narzędzi warsztatowych.
Pracownia plastyczna
W pracowni tej organizowane są zajęcia z dekoratorstwa. Uczniowie wykonują i zdobią pamiątki różnymi technikami plastycznymi.
Ogródek szkolny
Uczniowie przyswajają wiedzę użytkową z zakresu uprawy i pielęgnacji roślin zarówno doniczkowych, jak i ogródkowych.
Pracownia gastronomiczna i stołówka
Uczniowie teoretycznie i praktycznie zdobywają umiejętności w zakresie gotowania potraw kulinarnych, przyrządzania deserów, sałatek sezonowych, przetworów na zimę, wydawania posiłków w ramach okolicznościowej
W stołówce szkolnej wydają drugie śniadania i herbatę.
Sala gimnastyczna
Na zajęciach wychowania fizycznego każdy znajdzie ćwiczenia odpowiednie dla siebie.
Najważniejszym celem wszystkich zajęć fizycznych jest zdrowy, harmonijny rozwój młodzieży, ich zadowolenie i radość ze wspólnego sportowego wysiłku.
Sala lekcyjna
W ramach funkcjonowania uczniowie poszerzają swoją wiedzę o treści przyrodniczo – matematyczne oraz humanistyczno-społeczne. Na zajęciach z wiedzy użytecznej omawiane są aktualne wydarzenia z kraju i ze świata . Na tych lekcjach doskonalone jest też posługiwanie się pieniędzmi, odczytywanie godziny na zegarze, mierzenie, ważenie. Nasi wychowankowie uczą się jak wypełniać ankiety, druki , dokumenty , wnioski do urzędów . Zastanawiają się nad własną przyszłością, nad tym, co mogą robić, co chcieliby robić, gdzie w przyszłości mogliby pracować. Poznają podstawowe pojęcia związane z pracą , BHP pracy , dowiadują się kto może Im pomóc w poszukiwaniu pracy.
Dodatkowo młodzież ma możliwość uczestniczenia w szeregu zajęć rewalidacyjnych, dzięki którym mogą oni podejmować działania na rzecz minimalizowania objawów różnego typu zaburzeń i deficytów rozwojowych. Uczniowie korzystają z zajęć: logopedycznych, terapii muzycznej, arteterapii, gimnastyki korekcyjnej, gimnastyki rehabilitacyjnej, zajęć sportowych, zajęć na basenie, zajęcć korekcyjno-kompensacyjnych prowadzonych metodą Tomatisa i Biofeedbacka, technik multimedialnych, dogoterapii i hipoterapii.
Gimnastyka korekcyjna
Arteterapia
Zajęcia z arteterapii wzbogacają wrażliwość estetyczną ucznia, rozwijają jego zainteresowania, usprawniają zaburzoną motorykę oraz pozwalają na wykorzystanie sztuki w celach leczniczych i stymulujących rozwój ucznia.
Hipoterapia
Forma rehabilitacji psycho-ruchowej mająca na celu usprawnianie przy pomocy zwierzęcia, w tym przypadku konia.
Dogoterapia
Terapia kontaktowa z udziałem psa, polegająca na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci.
Uczniowie tej szkoły chętnie wyjeżdżają na wycieczki i uczestniczą w różnych imprezach kulturalnych i sportowych. Już odniesli sukcesy na Olimpiadach specjalnych: SPORT
AKTUALNOŚCI
Z WIZYTĄ W DROGOMYŚLU
W dniu 13 marca uczniowie I klasy Przysposobienia do Pracy pojechali na integracyjną wycieczkę na Warsztat Terapii Zajęciowej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Warsztat, który mieści się w zabytkowym pałacyku w Drogomyślu. Wyjazd okazał się ciekawym doświadczeniem dla uczniów, gdyż zapoznali się ze specyfiką pracy w poszczególnych pracowniach o różnorodnych profilach. Dużym zainteresowaniem szczególnie cieszyła się pracowania ceramiki i witrażu, gdzie uczniowie spróbowali swoich sił i możliwości, wyrabiając glinę, czy też szlifując szkło. Uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Zostali również ciepło przyjęci przez uczestników i kadrę pracowników Warsztatu. Wyjazd należy z pewnością zaliczyć do udanych.
W dniu 21.02.2012r. zgodnie z kalendarzem imprez uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Moniki Biernatek i Katarzyny Trombik, urządzili DZIEŃ PIZZY. Na zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego poznali ojczyznę pizzy – Włochy i stolicę Rzym. Na zajęciach praktycznych zapoznali się z oryginalnym, włoskim przepisem na pizzę. Najpierw przygotowali ciasto, które przez godzinę rosło w ciepłym miejscu. Potem przygotowali sos do smarowania pizzy na bazie pomidorów, czosnku, oliwy z oliwek i przypraw włoskich. Następnie zajęli się farszem i dodatkami. Przesmażyli na oliwie pokrojonego w kostkę kurczaka, z cebulą i czosnkiem oraz pokrojone pieczarki. Pokroili salami, pomidory, paprykę i oliwki. Ciasto posmarowali sosem, nałożyli farsz, dodali jeszcze kukurydzę, potarty ser i przyprawy. Wszyscy nie mogli się doczekać kiedy się pizze upieką, bo unoszący się zapach pobudzał apetyt. Pizze były przepyszne, jak z prawdziwej włoskiej pizzerni, a smakowały wyśmienicie, bo były przygotowane własnoręcznie.
Wycieczka dydaktyczna do Chaty Chleba w Górkach Małych
W listopadzie br. wybraliśmy się z klasą IIIB SPdP na wycieczkę dydaktyczną do Chaty Chleba w Górkach Małych, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądaliśmy maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, wysłuchaliśmy opowieści o procesie powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych.
Chłopcy mieli możliwość podjąć próby młócenia cepami, mielenia zboża na żarnach, mogli nie tylko oglądać, ale również wypróbować działanie niektórych maszym dawniej używanych w rolnictwie.
Najwięcej emocji wzbudziło jednak formowanie oraz wypiek podpłomyków, które następnie z wilczym wręcz apetytem pałaszowaliśmy smarując je masłem, miodem lub smalcem i zapijając kawą zbożową z mlekiem. Mimo swojej prostoty było to dla nas iście królewskie śniadanie.
Wycieczka była bardzo udana, humory dopisywały, a całą drogę powrotną dzieliliśmy się wrażeniami.
Tę wycieczkę będziemy długo wspominać- głównie ze względu na przepyszne podpłomyki, w końcu " przez żołądek do serca".
Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach
Wycieczka do Strumienia
W dniu 14 i 15 stycznia uczniowie I klas SPdP pod opieką wychowawców klas i pedagoga szkolnego wybrali się na wycieczkę do Strumienia. Tam w Sanktuarium Św. Barbary podziwiali żywą szopkę zwaną „Strumieńskim Betlejem”. W tym niezwykłym miejscu znajdowały się różne zwierzęta a między innymi: wielbłąd, osioł, sarny, króliki, lamy i różne gatunki ptactwa. Wszystkim bardzo podobała się szopka. Bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników wycieczki wzbudził wielbłąd Czesio.
Wycieczka do szwalni "Atal"
W styczniu 2010 roku uczniowie klas I SPdP w ramach zajęć z elementów szycia wybrali się na wycieczkę dedykacyjną do szwalni "Atal". Pani Kierownik z wielką przyjemnością oraz entuzjazmem opowiadała nam o wszystkich etapach "powstania" odzieży. Pokazywała nam wiele maszyn, które są niezbędne w procesie uszycia ubrania.
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku – Białej
Przedstawienie zatytułowane „ Śpiąca Królewna” zrealizowane w rzadko obecnie spotykanej konwencji tradycyjnego teatru lalkowego uczniowie SPdP mieli możliwość obejrzeć 11 marca 2010 r w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku – Białej. Oglądane widowisko było bardzo barwne, pełne różnorodnych postaci i ilustrowane piękną muzyką Zbigniewa Karneckiego. Bardzo wszystkim się podobało.
Płonie ognisko na górze Tuł.
Korzystając z pięknej, jesiennej pogody uczniowie klasy IIIA SPdP w dniu 3 listopada uczestniczyli w pieszej wędrówce na Tuł. Podziwiali piękno Beskidu Śląskiego w jesiennej scenerii. Podczas wypoczynku na polanie palili ognisko i smażyli kiełbaski. Czas minął im szybko i przyjemnie.