Aktualności » Archiwum


2010/2011


Koniec Roku Szkolnego
22.06.2011 r. o godzinie 8.30 po raz ostani w tym roku szkolnym zabrzmi dzwonek....
Zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011


Ostatni szkolny dzień

      Wychowankowie klasy drugiej zawodowej (kuchach małej gastronomii) oraz klasy trzeciej (cukiernik – piekarz) 10 czerwca 2011 r. odebrali świadectwa ukończenia szkoły. Szczęśliwi uczniowie opuścili mury naszego Ośrodka. Czeka ich jeszcze jeden test – egzamin sprawdzający kwalifikacje zawodowe.

Trzymamy za Nich kciuki!!!

 


Doroczny Piknik  

"Razem lepiej, razem łatwiej"

Już po raz czwarty  na terenie placówki Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Cieszynie odbył się doroczny Piknik, którego hasłem przewodnim  było: „Razem lepiej, razem łatwiej”.
Uczniowie wraz z nauczycielami z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia, które odbyło się
9 czerwca 2011.

Więcej


STOP-NARKOTYKOM 2011

W ramach drugiej edycji kampanii „ STOP narkotykom” policjanci z Komendy Miejskiej w Katowicach we współpracy z Fundacją Uśmiech Dzieciom, Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej przygotowali konkurs filmowy na najlepszy film społeczny.

W konkursie tym nasi uczniowie Marta Szczurek, Aleksander Król, Sylwester Matuszyński, Anna Cieślar oraz Tomasz Broda pod opieką nauczyciela Bronisława Brachaczka zdobyli wyróżnienie prezentując film pod tytułem "Banalna historia".Zobacz film>>
 
 

X Ogólnopolski i I Międzynarodowy TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Dzień Dziecka pod hasłem” Cała Polska czyta dzieciom i  BAWI SIĘ BEZPIECZNIE
    1 czerwca b.r. grupa dzieci z SOSW w bajkowych przebraniach, pod opieką nauczycieli, udała się na Most Przyjaźni, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom. Ileż tam było dzieci z cieszyńskich szkół!  Polskich i czeskich. Co za atmosfera! Razem z aktorką Edytą Jungowską dzieci czytały głośno „Lokomotywę” J. Tuwima. Miały też okazję zobaczyć i posłuchać znane im postaci z  TV: Macieja Orłosia i Ewę Farnę. Zwłaszcza ta ostatnia cieszyła się wielkim zainteresowaniem dzieci, które chciały mieć koniecznie autograf popularnej piosenkarki. Po uroczystym otwarciu pochód dzieci ruszył na Rynek, gdzie odbywało się szereg ciekawych imprez do późnego popołudnia.

GALERIA

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - Bankiet 


    W Cieszynie 1 czerwca 2011r. odbył się X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Do miasta zawitało wielu znakomitych gości. W Urzędzie Miasta w Cieszynie odbył się bankiet, którego stroną gastronomiczną zajęli się uczniowie naszej szkoły. Wychowankowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali bankiet. W sali sesyjnej Urzędu Miasta m.in. podano: różnego rodzaju koreczki, kanapeczki, ciasta, tort, pucharki deserów, półmiski owoców, roladki z karpia z nadzieniem serowo-ziołowym w towarzystwie sosu śmietanowo-cytrynowego, drobiowy kotlet fantazyjny, brokuły zapiekane z serem, opiekane ziemniaczki, sałatkę jarzynową oraz surówkę grecką. Ponadto uczniowie serwowali zimne i ciepłe napoje. Spotkanie było sprawdzianem umiejętności naszych uczniów, który zdali celująco.


GRATULUJEMY!!!

GALERIA


Zdobywamy Wieżę Piastowską


    31 maja 2011 r. klasy 5 i 6 na zajęciach z edukacji regionalnej, w ramach realizacji projektu „Dorastanie w Cieszynie” , wybrały się z opiekunami na Górę Zamkową. W planie było wspinanie się na Wieżę Piastowską . Pogoda dopisała, było ciepło , słonecznie, więc widoczność z Wieży -wspaniała. Wszyscy liczyli pokonywane schody  i prawie wszyscy doliczyli się bezbłędnie – 120. Byliśmy w tym dniu pierwsi na szczycie, więc delektowaliśmy się pięknym widokiem i wolną przestrzenią. Tam zrobiliśmy też większość pamiątkowych zdjęć. Po zejściu z Wieży wręczono nam olbrzymi klucz do rotundy- najstarszego zabytku architektonicznego w Cieszynie, zwanego też Kościołem św. Mikołaja. Tam tez pozowaliśmy do pamiątkowego zdjęcia. Na koniec spędziliśmy trochę czasu  w parku na Górze Zamkowej , przy labiryncie i fontannie. Wycieczka bardzo się podobała i dzieciom.

GALERIA


DZIEŃ OTWARTY


    Dzień 27.05.2001 r. był Dniem Otwartym w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Cieszynie. Jednocześnie dzień ten był Dniem Radości podsumowującym Szkolny Tydzień Uczuć, realizowany w szkole w ramach Programu Profilaktyki.
     W tym wyjątkowym dniu Ośrodek odwiedzili rodzice, nauczyciele, uczniowie, studenci i wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciele władz gmin powiatu cieszyńskiego. Wszyscy goście, najpierw zostali powitani przez Dyrektora Ośrodka mgr Brygidę Wnentrzak-Szteler i mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą ofertę Ośrodka  a następnie zwiedzili pracownie specjalistyczne, gabinety terapeutyczne, oraz podziwiali pokaz umiejętności iluzjonistycznych "Magia na wesoło" przygotowany przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz sprzężeniami.
      W ramach warsztatów plastycznych "Moja radosna twórczość" uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie wykonywali wspólnie prace z wykorzystaniem różnorodnych technik ceramiczno-plastycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również  zajęcia terapeutyczne z zakresu polisensoryki ,które odbyły się  w Sali Doświadczania Świata oraz zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
   Spotkanie to było okazją do zaprezentowania nowocześnie wyposażonych pracowni, gabinetów terapii i rewalidacji oraz stosowanych metod i form pracy z uczniami niepełnosprawnymi. Wszyscy goście zachwyceni byli miłą i radosną atmosferą i możliwością uczestniczenia w  atrakcyjnych zajęciach.  

GALERIA


 

 

Niezbędne dokumenty


Konkurs pięknego czytania
W dniu 25.05.2011r. uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie pięknego czytania.
Była to majowa impreza czytelnicza w ramach programu „Czytające Szkoły”. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania się. Pilna praca w mijającym roku szkolnym zaowocowała nowymi umiejętnościami, a możliwość pochwalenia się nimi sprawiła wszystkim wiele radości i powodów do dumy.
WSZYSTKIM CZYTELNIKOM – GRATULUJEMY!

GALERIA



 

Letni wypoczynek

    Informujemy, że dzieki współpracy z Burmistrzem Miasta Cieszyna i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Cieszynie, zgodnie z założeniami konkursu na realizację zadania publicznego Gminy Cieszyn w roku 2011 z zakresu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii. Zostały nam przyznane środki finansowe, dzięki którym w terminie 27.06-09.07.2011 r. po raz kolejny zrealizujemy wyjazd dla uczniów naszej szkoły. Tym razem zaplanowaliśmy wyjazd do WŁADYSŁAWOWA, jednego z piękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. Bliższe informacje udzialaja wychowawcy klas.  

Więcej, kontakt


 Międzyszkolny Konkurs Literacki

    20 maja odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Literacki  pod hasłem „I śmiech niekiedy może być nauką”. Jego organizatorami byli nauczyciele : Aneta Leśniak, Grażyna Gawlas, Jadwiga Knopek i Bronisław Brachaczek. Tematem konkursu były bajki. Trzeba było wykazać się znajomością treści i problematyki  wybranych bajek Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry i Adama Mickiewicza oraz biografii  tych autorów. Fakty biograficzne bajkopisarzy krótko przypomniała uczestnikom konkursu prezentacja multimedialna. Konkurs sprawdzał w sposób urozmaicony wiedzę uczniów. W skład zadań konkursowych wchodziły: test wiadomości, układanie z puzzli portretów autorów, krzyżówka oraz ilustrowanie i opowiedzenie wylosowanej bajki. W konkursie uczestniczyły zespoły   szkół ze Skoczowa, Jastrzębia i Cieszyna. Pierwsze miejsce zdobył zespól z naszej szkoły w składzie: Sara Czelebiew,  Paulina i Weronika Kacperek , uczennice klasy II gimnazjum, ale i pozostałe drużyny wykazały się dużą wiedzą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody i słodki poczęstunek. Gościom bardzo podobała się  nasza szkoła  oraz atmosfera konkursu.

GALERIA


INTERNAT

Dzień Dobrych Uczynków

   19.05.2011 z okazji Dnia Dobrych Uczynków, wychowankowie internatu wraz z wychowawcami P. Anią Surma i P. Grzegorzem Jureckim udali sie  do DPS-u  " Spokojna Jesień" przy ulicy Korfantego w Cieszynie. W odwiedziny u starszych osób, wychowankowie w ramach "kółka kulinarnego" przygotowali drobny, słodki poczęstunek którym uraczyli mieszkańców. Spotkanie przebiegało bardzo sympatycznie dla obu stron, zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i miło. Spotkał nas równiez zasztyt zwiedzić cały dom oraz dowiedzieć się jak funkcjonuje i przebiega życie jego mieszkańców.

GALERIA


Konferencja naukowo-społeczna
„Asystent osoby niepełnosprawnej – teraźniejszość i przeszłość”

Uniwersytet Śląski w Cieszynie dnia 17 maja 2011 roku był organizatorem konferencji naukowo-społecznej Pt. „Asystent osoby niepełnosprawnej – teraźniejszość i przeszłość”.  Spotkanie odbywało się pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Marka Plury. Stroną gastronomiczną spotkania zajęli się wychowankowie Naszej szkoły. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przygotowali poczęstunek w sali sesyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. 


Najpiekniejsze magnolie kwitną w Cieszynie

    10 maja uczniowie klasy IIB Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach zajęć z ogrodnictwa wybrali się na wycieczkę szlakiem cieszyńskich magnolii. Magnolia - "arystokratka" wśród roślin stała się jednym z symboli Cieszyna. Uczniowie zwiedzili także wystawę na cieszyńskim zamku w Oranżerii - "Nie tylko cieszyńskie magnolie". Magnolie były inspiracją dla artystów i projektantów. Na wystawie można było zobaczyć sadzonki różnych odmian oraz magnolie w aranżacji wnętrz, w przedmiotach codziennego użytku oraz w kosmetykach.

GALERIA


Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych   

    W piątek 6 maja wzięliśmy udział w obchodach dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Impreza rozpoczęła się uroczystym pochodem uczestników wokół Rynku, na czele z burmistrzem miasta  M. Szczurkiem. Póżniej odbyły się pokazy mody i karate oraz występy taneczno-wokalne. Imprezie towarzyszyła wystawa rękodzielnictwa ,w której zaprezentowaliśmy prace dekoratorskie wykonane przez naszych uczniów na zajęciach  arteterapii. Na zakończenie obchodów Dnia Godności  razem zaśpiewaliśmy piosenkę S. Sojki  ,,Tolerancja”. Wspólna zabawa, mile spędzony czas i spotkania przyjaciół dostarczyły  uczestnikom radości i siły do pokonywania trudności dnia codziennego.

GALERIA

  Natomiast dzień wcześniej ucznowie naszej szkołu uczestniczyli w obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej w Ustroniu, gdzie oprócz ciekawych spotkań i możliwości obejrzenia efektów pracy osób niepełnosprawnych, uczestniczyli w "Rajdzie po punkt", podczas którego mieli wspólnie z przyjaciółmi ze Strumienia możliwość zabawy wykonując ciekawie przygotowane konkurencje zręcznościowe. Uczestnictwo w konkurencji nie było oceniane, sam udział w zabawie był dla wszystkich najlepsza nagrodą. W Ustroniu do uczestników i gości przed rozpoczęćiem imprezy kilka ciepłych słów przekazał miedzy innymi Starosta Cieszyński Czesław Głuza.

GALERIA


Spacer po Cieszynie

      W dniu 6 maja uczniowie klas IV i V wybrali się na spacer dydaktyczny po Cieszynie. celem spaceru było podsumowanie i utrwalenie poznanych informacji w czasie zajęć dydaktycznych. Uczniowie spod budynku Szkoły ruszyli w kierunku Muzeum Ziemi Cieszyńskiej oraz Parku Pokoju. Tam zobaczyli piękne magnolie. Następnie udali się w stronę Rynku, gdzie podziwiali Fontannę Św. Floriana oraz zabytkowe kamieniczki. Z Rynku ulicą Głęboką udali się pod Teatr im. Adama Mickiewicza. W drodze na Wzgórze Zamkowe uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą magnoliom i wiklinie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Na Wzgórzu Zamkowym zobaczyli piękną panoramę Czeskiego Cieszyna z tarasu widokowego, a także Rotundę Św. Mikołaja i Wieżę Piastowską.  W drodze powrotnej podziwiali florę znajdującą się w rezerwacie przyrody Lasek miejski nad Puńcówką a także słuchali śpiewu ptaków. Zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do szkoły!!! 

GALERIA


W dniu 29.04.2011r. uczniowie szkoły podstawowej SOSW uczestniczyli w warsztatach proekologicznych, które były zwieńczeniem realizacji cyklu zajęć w ramach innowacji pedagogicznej „ SOS- przyroda woła ciebie”.
Rozwiązując zagadki, rebusy uczniowie utrwalili znajomość pojęć; ekologia, ekolog. Zrozumieli jak ważna jest ochrona środowiska i postanowili sami być strażnikami przyrody- ekologami. Stało się tak za sprawą licznych doświadczeń, podczas których uczniowie przekonali się jak łatwo można zniszczyć przyrodę zaśmiecając naszą planetę. Śpiesząc ziemi na ratunek przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów,  konieczności oszczędnego korzystania z wody, energii elektrycznej. Zrozumieli jak ważna jest  rola człowieka w ochronie i dbałości o rośliny i zwierzęta.
 Wierzymy ,że wiedzę którą nasi uczniowie zdobyli podczas zajęć będą potrafili wykorzystać w życiu codziennym, aby zamiast niszczyć...podziwiać piękno przyrody.

GALERIA


                                       Goście z Ukrainy
     29.04. wizytę w naszym Ośrodku złożyli goście z zaprzyjaźnionej szkoły w Zaleszczykach na Ukrainie. Dyrektor i nauczyciele ukraińskiej szkoły wraz z p. Jadwigą Lincer – prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie zwiedzali placówkę. Dyrektor Ośrodka mgr Brygida Wnentrzak-Szteler pokazała nasze klasy i pracownie oraz zapoznała gości z metodami nauczania. Goście otrzymali od nas pamiątkowe prezenty wykonane przez wychowanków. To było udane spotkanie.

GALERIA 


PODWÓJNY MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA ARANŻACJĘ STOŁU OKOLICZNOŚCIOWEGO

       Dnia 29 kwietnia 2011 roku  w naszej szkole odbył się podwójny konkurs międzyszkolny Pt.  "Aranżacja stołu okolicznościowego” oraz "Najlepsze wykonanie zdjęcia stołu okolicznościowego". Konkurs został zorganizowany przez P. Annę Rozenkiewicz i P. Martę Holeksa. (Więcej)


„Wiosenne spotkanie wielkanocne” ,

21.04.2011 r. odbyło się w naszym Ośrodku tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Po raz kolejny mogliśmy zebrać się przy wspólnym stole. W tym roku spotkanie miało szczególny charakter, gdyż swoją obecnością zaszczycili nas goście ze Starostwa Powiatowego : p. Czesława Haczek— Członek Zarządu , p. Maria Pindur- Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Członkowie Komisji Edukacji: p.Alfred Brudny, p. Karol Gajdzica, p. Janusz Juroszek, p. Ludwik Kuboszek, p. Bogdan Ligocki, p. Krzysztof Pietroszek ,p. Beata Sabath. Goście mieli okazję zwiedzić Ośrodek i zobaczyć zajęcia prowadzone nowoczesnymi metodami, a także obejrzeć występy wychowanków, posłuchać świątecznych piosenek, degustować tradycyjne świąteczne potrawy przygotowane przez naszych uczniów. Spotkaniu towarzyszyła miła, świąteczna atmosfera, która na długo w nas pozostanie.                                                                                                                                                                                            GALERIA


Dzień Jajka.

        Dnia 20 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej obchodzili Dzień Jajka. W związku z tym świętem zostały zorganizowane zajęcia integracyjne, których tematem przewodnim było odwieczne pytanie: Co było pierwsze kura czy jajko? Uczniowie przywitali się piosenką po czym wykonali w parach masażyk „Jajeczko” Następnie rozwiązywali zagadki o tematyce wielkanocnej oraz ozdobili własnoręcznie pisankę  z papieru. Po zajęciach plastyczno- technicznych odbyły się zajęcia kulinarne. Uczniowie w grupach przygotowali kanapki z jajkiem i sałatą, pastę z jajek, jajecznicę oraz naleśniki. Wszystkie przyrządzone przekąski można było skosztować i ocenić ich walory smakowe. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film edukacyjny „Od jajka do kury”. Uczniom bardzo podobały się zajęcia. Mamy nadzieję, że wszyscy uzyskali odpowiedź na ważne pytanie „Co było pierwsze: kura czy jajko?"                         

GALERIA


     Konkurs Plastyczny „Baranek wielkanocny”

      19.04.2011. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Cieszynie wzięli udział w Konkursie Plastycznym „Baranek wielkanocny” organizowanym przez Dom Kultury w Rybniku - Niewiadomiu. Prace naszych uczniów wysokie miejsca: I miejsce zajęła praca przygotowana przez Dawida Burego z klasy 5, III miejsce otrzymał Dawid Herzyk z klasy 5, zaś wyróżnienie zdobyła praca Pawła Farugi z klasy III gimnazjum.

 

                                             Gratulujemy wszystkim laureatom.

 


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY W SKOCZOWIE

 

          19 kwietnia 2011 roku Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie zorganizował międzyszkolny konkurs czytelniczy pod hasłem „Szlakiem polskich legend”, na który otrzymaliśmy zaproszenie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice drugiej i trzeciej klasy gimnazjum: Sara Czelebiew, Izabela Niemczyk i Janina Martynek. Uczestnicy konkursu musieli doskonale znać treść sześciu legend: „O śpiących rycerzach w Tatrach”, „O jeziorze Dadaj”, Żywa woda”, „Jak chleb w kamień się zamienił”, „Wieża trzech płaszczy” i „O Barbarze i świętym Mikołaju z Gołańczy”, pochodzących z książki Marty Berowskiej „Klechdy, klechdy”. Zadania konkursowe były bardzo zróżnicowane. Uczestnicy konkursu odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące treści przeczytanych legend, układali puzzle, redagowali plan wydarzeń, rozwiązywali krzyżówkę itp. Jak się okazało, dziewczynki były świetnie przygotowane i doskonale poradziły sobie z wszystkimi zadaniami zdobywając pierwsze miejsce. Gratulujemy naszym uczennicom sukcesu i dziękujemy im, że tak godnie reprezentowały naszą szkołę.
                                          Dziękujemy także organizatorom za życzliwe i ciepłe przyjęcie.


  Świat Baśni

     Wizyta W szkole Podstawowej nr 3. dnia 15.04.2011 najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję oglądać przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 w Cieszynie. Młodzi wykonawcy przenieśli nas w „Magiczny świat baśni”.

                                             Za zaproszenie serdecznie dziękujemy!  


  Tenis stołowy

 

         W środę, 13 kwietnia, nasze „Cieszyńskie Orły”  wzięły udział w ramach Olimpiad Specjalnych Polska w  Powiatowym i Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego pod patronatem Zarządu Powiatu Wadowickiego. Zawody odbyły się w SOSW w Kaczynie i wszyscy nasi zawodnicy wrócili z medalami:

 

Anna Kawulok – I m
Anna Wieczorek – I m
Szymon Pas
zkowiak – I m
Przemysław Paszkowiak – II m
Oskar Bojda – II m
Daniel Mandrela – III m

                                   
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

GALERIA


III miejsce naszych piłkarzy!

    Bardzo dobrze spisali uczniowie SOSW w Cieszynie podczas turnieju piłki nożnej szkół specjalnych – Bielsko Biała 2011. W turnieju wystartowało 16 drużyn z całego województwa. Nasi piłkarze wygrali rywalizacje w swojej grupie a w finale ulegli jedynie drużyną z Sosnowca i z Żywca zajmując ostatecznie bardzo dobre trzecie miejsce. Oprócz tego nasz zawodnik Adam został uznany najlepszym bramkarzem turnieju. SOSW Cieszyn reprezentowali: Daniel Niemiec, Rafał Małyjurek, Aleksander Król, Klemens Węnglarz, Adam Kmiecik, Piotr Matuszyński i Łukasz Troszek.   


  REKOLEKCJE

 

         W dniach od 4 do 6  kwietnia 2011 na terenie naszego ośrodka zostały zorganizowane rekolekcje dla dzieci i młodzieży z lekcji religii ewangelickiej. Podczas trzech kolejnych dni ksiądz Grzegorz Brudny, wikariusz cieszyńskiej parafii, opowiadał dzieje proroka Eliasza. Konkurs kończący ostatni dzień zajęć udowodnił, że większość informacji dotycząca tych historii biblijnych głęboko zapadła w pamięć uczestnikom rekolekcji. Podczas każdego spotkania był też czas na wspólny śpiew z towarzyszeniem gitary.


Konkurs Plastyczny "Mieszkam w Beskidach"

W Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „MIESZKAM W BESKIDACH” nasi uczniowie zajęli wysokie lokaty: Oskar Bojda – nagroda dyrektora GOK w Świnnej, Szymon Paszkowiak i Mirosław Chmiel – I miejsce, Tymoteusz Picha - II miejsce a Katarzyna Parchańska – III miejsce w kategorii wyklejanka.

 

                                                             Gratulujemy zwycięzcom! 

 


Wizyta Franklina

    W środę 13 kwietnia znany z bajek dla dzieci Żółw Franklin odwiedził Naszą Szkołę. W spotkaniuz uroczym Żółwikiem wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej. Uczniowie przywitali Franklina zabawą przy muzyce pt "Gość". Następnie została odczytana jedna z książek o przygodach Zółwia Franklina pt "Franklin bierze udział w konkursie" Po wysłuchaniu bajki Nasz Gość przypomniał uczniom, że należy brać udział w każdym konkursie, nie tylko tym z nagrodami. Mówił, że największą umiejętnością jest także umiejętność przegrywania. Następnie uczniowie przygotowali pracę plastyczną- wyklejankę, która przedstawiała Żółwia w różnych sytuacjach. Na zakończenie Franklin rozdał przyniesione dla dzieci upominki i wspólnie obejrzeliśmy bajkę o przygodach Żółwia. Oczywiście każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Żółwikowi bardzo podobała się Nasza Szkoła, że pospacerował po klasach i gabinetach. Odwiedził świetlicę, gabinet dyrektora, sekretariat, księgowość oraz dział kadr. Zmęczony ale bardzo szczęśliwy ze spotkania wrócił do swojego domku :)
Serdecznie dziękujemy dzieciom za uczestnictwo w spotkaniu a Wydawnictwu Debit z Bielska- Białej za umożliwienie zorganizowania spotkania!!!
                                                                                                                           

            GALERIA


6 kwietnia, uczniowie klas 4, 5 i 6 pod opieką nauczycieli: J. Boruty, I. Niedbał  i J. Knopek ponownie odbyły lekcję  z edukacji regionalnej w Bibliotece Miejskiej. Tym razem temat był „wiosenny„. Zajęcia prowadziła pani Agata Dąbek. Uczniowie wysłuchali utworów literackich o tematyce wiosennej, których bohaterami były ptaki i wiosenne kwiaty. Dzieci musiały uważnie słuchać, by odpowiedzieć na pytania i zdobywać punkty. Najwięcej pytań dotyczyło bociana i okazało się, że tego ptaka nasze dzieci całkiem dobrze znają. Były też przysłowia wiosenne. Znaczenie przysłowia -”W marcu jak w garncu”- Tomek przedstawił , występując w roli kucharza. Jak zwykle, na koniec czekały na uczestników nagrody. Tym razem były to  dekoracyjne kalendarzyki i cukierki.    

                                                                                     Paniom z Biblioteki Miejskiej serdecznie dziękujemy!

GALERIA


VIII Regionalne Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży Szkół Specjalnych

       W dniu 1 kwietnia odbył się w Hałcnowie VIII Regionalne Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży Szkół Specjalnych. Uczniwie Szkół Specjalnych m.i. z Bielska- Białej, Oświęcimia i Cieszyna prezentowali przygotowane programy artystyczne.
Nasz Ośrodek przygotował aż cztery programy.
(Więcej)

GALERIA


XIII Spotkanie z Lekturą Szkolną

       30 marca 2011r. w Jastrzębiu Zdroju odbyło się XIII Spotkanie z Lekturą Szkolną pod hasłem „Polscy Nobliści”. Naszą placówkę reprezentowały uczennice Szkoły Zawodowej: Izabela Kałuża i Magdalena Mnich zdobywając zaszczytne II miejsce. Uczennice wykazały się nie tylko fantastyczną umiejętnością pracy z tekstem lektury, ale też wiedzą na temat historii Nagrody Nobla i jej fundatora oraz wiedzą dotyczącą polskich noblistów. Iza i Magda miały okazję poznać kolegów z innych szkół i mile spędzić czas. Dziewczyny otrzymały od organizatorów konkursu słodki poczęstunek, dyplom i nagrody. Wraz z p. Anetą Leśniak wpisały się też do kroniki szkoły organizującej spotkanie, dziękując za życzliwe, ciepłe przyjęcie i miło spędzony czas.


Spotkanie integracyjne uczniów Szkoły Podstawowej Nr 8 przy SOSW
z dziećmi z Przedszkola Integracyjnego Nr 2

W dniu 29 marca odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane przez nauczycielki SOSW. W zajęciach wzięli udział dzieci z Przedszkola Integracyjnego Nr 2 oraz uczniowie kształcenia zintegrowanego  SOSW. Celem zorganizowanych zajęć była integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie ze zdrowymi dziećmi innych placówek, w tym dzieci korzystających z zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Witaj Wiosno”.(Więcej)
  


DZIEŃ EUROPEJSKI W NASZEJ SZKOLE

         25.03.2011 gościliśmy zaprzyjaźnioną szkołę w Górkach Wielkich i serdecznie powitaliśmy naszych drogich gości z Holandii. Zaprzyjaźniona szkoła w Górkach Wielkich realizuje program Comenius dotyczący szeroko pojętej tolerancji  w partnerstwie ze szkołą w Holandii. (Więcej)


W Teatrze

    W dniu 23 marca uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli przedstawienie przygotwane przez Teatr Banasiów z Warszawy pt. "Kolorowa Pani Wiosna". Słońce, Mars i Księżyc wysyłają na Ziemię swoich posłańców, którzy mają zanieść wiosenne kolory. Dzięki tym kolorom Ogrodnik i Malarz ozdobią świat na przyjcie Pani Wiosny. Wysłannikom próbuje przeszkodzić Kruk- poddany Wiedźmy Czarnodziury. Ma on odebrać wysłannikom kolory wiosenne a w zamian dać malarzowi kolor szary, czarny i szarobury. Jednak zły Kruk dzięki Barankowi i Bocianowi staje się dobry. Malarz zdążył pomalować świat na kolorowo na przyjęcie Wiosny, a Wiosna przychodzi radosna, uśmiechnięta i z naręczem kwiatów!!!!
Uczniowie z zachwytem oglądali przedstawienie, nagradzając aktorów gromkimi brawami. z przyjemnością wybierzemy się znowu do Teatru :)


 Powitanie Wiosny

    W dniu 22.03.2011r. w szkole podstawowej odbyły się zajęcia zintegrowane połączone z imprezą czytelniczą w ramach programu Czytające szkoły. Uczniowie wysłuchali wierszy o tematyce wiosennej. Uczestnicząc w ciekawych zadaniach wspólnie z Panią Wiosną odkrywali kolejne oznaki nowej pory roku. Podczas konkursów sportowych doskonalili swoją sprawność fizyczną. Pani Wiosna przypomniała Wszystkim o potrzebie ochrony otaczającej nas przyrody. Na zakończenie zabawy uczniowie własnoręcznie zrobionymi tulipanami udekorowali szkolny trawnik.

GALERIA


Konkurs Pt. „Aranżacja stołu okolicznościowego”

Dnia 25 marca 2011 roku  w naszej szkole odbył się III konkurs szkolny pt.   "Aranżacja stołu okolicznościowego” oraz II fotograficzny  konkurs szkolny pt.  "Najlepsze wykonanie zdjęcia stołu okolicznościowego". (Więcej)

 

 


                   Bankiet w Domu Narodowym w Cieszynie

    W dniu 22 marca 2011 r. w Domu Narodowym w Cieszynie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Nauczyciela Szkół Czeskich. Stroną gastronomiczną spotkania zajęli się uczniowie naszej szkoły. Wychowankowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 przygotowali bankiet w sali widowiskowej Domu Narodowego. 


Dzień Odkrywania Talentów
 

          21.03. to długo oczekiwany pierwszy dzień wiosny. W tym wyjątkowym dniu organizujemy zajęcia rozwijające zdolności poznawcze, artystyczne, językowe i sportowe uczniów. Obecny rok szkolny jest ogłoszony przez minister edukacji narodowej Katarzynę Hall - Rokiem Odkrywania Talentów. Chcemy odkrywać i rozwijać pasje, zainteresowania oraz talenty naszych uczniów. aby dostrzec zdolności uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, ponieważ wszyscy uczniowie posiadają wiele wspaniałych talentów. Wiosnę witamy w kolorze zielonym...

 

   GALERIA  


                                                                              III Beskidzki Konkurs Młodych Kelnerów
    
W dniu 18 marca 2011r. nasze uczennice Marta Szczurek i Katarzyna Boehme uczestniczyły w III Beskidzkim Konkursie Młodych Kelnerów organizowanym   przez Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych  w Cieszynie. Tematem konkursu była  „Aranżacja  Stołu  Okolicznościowego”. Zawodnicy nakrywali stoły dla  4  osób  według zaproponowanego menu i dekorowali zgodnie z tematem. Nasza  drużyna  wybrała temat  „W rytmach flamenco”. Ocenie  jury  podlegała aranżacja stołu   wraz z elementami   dekoracyjnymi, organizacja  pracy  podczas  wykonywania nakrycia,   znajomość   zasad obsługi konsumenta, strój  i  sylwetka  zawodowa,  kompozycja  menu oraz prawidłowe nakrycie stołu.          
 

 

INTERNAT                                      
Spotkanie ze sztuką w internacie

 

 

     17 marca 2011 r. w Internacie  zorganizowane zostało Spotkanie ze Sztuką. Wychowankowie wysłuchali wierszy czytanych przez ich koleżanki i kolegów, a następnie wykonali prace plastyczne. Prace można podziwiać na korytarzu naszego Internatu. Serdecznie zapraszamy na wernisaż.
 

 


 
Dzień Świętego Patryka

 

    W dniu 17.03.2011r. w Naszej szkole obchodzono DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA. Podczas przerw rozbrzmiewały tradycyjne celtyckie i irlandzkie melodie, na drugie śniadanie wszyscy uczniowie zostali poczęstowani galaretką w kolorze….zielonym . Ponadto, ten kolor obowiązywał w tym dniu wszystkich obecnych. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli na sobie jakiś zielony element ubrania lub przypiętą tradycyjną, zieloną koniczynkę. Podczas lekcji uczniowie byli zapoznawani z tym świętem oraz patronem i symbolami tego dnia pod kątem każdego przedmiotu;
•    na matematyce obliczano wiek i czas życia św. Patryka, liczono koniczynki i skrzaty, obliczano długości tęczy…  
•    na języku polskim uczniowie czytali teksty i układali zdania o św. Patryku w poprawnym szyku i kolejności….
WIĘCEJ

 


 I SZKOLNY KONKURS LITERACKI

   17 marca odbył się w naszej Szkole I literacki konkurs. Wzięli w nim udział uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych. Każdą klasę reprezentowała drużyna dwuosobowa. Uczniowie musieli s wykazać się znajomością faktów literackich, umiejętnością czytania ze zrozumieniem i korzystania ze słowników. Konkurs poprzedziła prezentacja multimedialna. Najlepsze wyniki uzyskały uczniowie  klas zawodowych , którzy zajęli pierwsze trzy miejsca:

I miejsce: Magda Mnich i Mateusz Grabowski – Kl.2 ZSZ/ k
II miejsce: Janina  Węglarz i Brygida Brzóska – kl. 1 ZSZ
III miejsce: Daniela Dybza  i Adam Kmiecik – kl.3 ZSZ/cp

 Zwycięzcom gratulujemy!


 

                                                                      Dzień spódnicy
    
10.03. to kolejny "wesoły dzień" w naszym Ośrodku współorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy chcieliśmy w tym dniu uczcić Święto Kobiet i Mężczyzn. Uczniowie i nauczyciele ubrani byli w spódnice. Dzień uświetniły warsztaty kosmetyczne "Mini salonik urody", gdzie dziewczyny mogły poznać tajniki makijażu oraz pielęgnacji i ozdabiania paznokci. Odbyły się także warsztaty artystyczne, w czasie których uczennice wykonały samodzielnie biżuterię oraz warsztaty plastyczne "Projektant mody". Chłopcy zaś rywalizowali w rozgrywkach sportowych. To był wesoły dzień dla wszystkich.

 

 

 

GALERIA


   Pokochajmy Beskidy

    Pod hasłem „Pokochajmy Beskidy” odbyło się 9 marca spotkanie uczniów klas 4,5 i 6 Szkoły Podstawowej  w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. To już druga lekcja, w ramach edukacji regionalnej, w tej bibliotece. Tym razem w sposób niezwykle atrakcyjny i przystępny uczniowie mogli sobie przyswoić podstawową wiedzę o naszych górach - Beskidach. Wysłuchali opowieści o Wielkiej Górze, poznali kolory szlaków turystycznych, dowiedzieli się, jakie drzewa rosną w naszych Beskidach i jakie mają liście. To ostatnie musieli sami rozpoznać na przygotowanych ilustracjach. Było też trochę zabawy, mini-konkurs i na koniec słodki poczęstunek. Spotkanie prowadziła pani Anna Ptasińska. Bardzo się naszym uczniom podobało i już planujemy następne spotkania z okazji wiosny i zwyczajów wielkanocnych.


Warsztaty polsko-czeskiego projektu
  

   Uniwersytet Śląski w Cieszynie od marca do maja 2011 roku organizuje warsztaty, w ramach realizacji polsko-czeskiego projektu Pt. „Instytucje i organizacje wspierające rozwój i socjalizację osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu cieszyńskiego i karwińskiego”. Stroną gastronomiczną spotkań zajmują się uczniowie Naszej szkoły.
 

  


                                                                 Konkurs "Beskidzkie krepliki"
    
Stowarzyszenie Przyjaciół IMKO Wisełka 3 marca 2011r. już po raz szósty zorganizowało konkurs na „Najlepsze Beskidzkie Krepliki”.  Jego kolejna edycja odbyła się w Wiśle Jaworniku w karczmie przy wyciągu „Czupel”. Jury w składzie Katarzyna Kubaszewska, Iwona Słowiok, Robert Śliwka degustowali krepliki i przyznawali oceny za zgodność z tradycyjną recepturą według następujących kategorii: składniki, tajemnica wyrośnięcia ciasta, proces produkcji, estetyka, smak. Tradycyjny kreplik powinien być smażony na smalcu ze spirytusem i musi mieć nadzienie z powideł śliwkowych, najlepiej domowej roboty. Jury nie miało łatwego zadania. Do konkursu zgłosiło się 24 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Pitura, Magdalena Mnich, Marta Szczurek, Janina Węglarz, Katarzyna Boehme, Rafał Taranda oraz Rafał Małyjurek. W ścisłej czołówce znalazła się Magdalena Mnich. Uczennica klasy drugiej zajęła wysokie V miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody. 

GALERIA


      Warsztaty kulinarne

      Dnia 1.03.2011. odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „Ciepłe przekąski na zimowe dni”. W warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Uczniowie wraz z wychowawczyniami przygotowywali różne ciepłe i nie tylko przekąski, które mogą umilić długie zimowe wieczory m.in. gofry z dżemem, tosty z szynką i serem, tosty z pastą jajeczną, tosty z dżemem, surówkę  z jabłek marchwi i selera. Po zakończonej pracy każdy uczestnik warsztatów miał okazję degustacji przygotowanych smakołyków.

                                                                                                                                                          GALERIA 


            Zaproszenie na basen - Projekt "Złota Rybka"    

      Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców na zajęcia na basenie przy Szkole Podstawowej nr 4 w Cieszynie, które realizowane będą w ramach projektu „Złota Rybka”. Zajęcia prowadzone będą w każdą środę od godziny 15.20 do 16.00 przez nauczyciela instruktora mgr Jana Rajwę.  Chcielibyśmy, aby odbiorcami tego projektu były dzieci szkoły podstawowej. W zajęciach mogą również brać udział rodzice, do czego gorąco zachęcamy.Pierwsze zajęcia 16 lutego. Zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie się w sekretariacie Ośrodka lub kontakt telefoniczny.


                                                                      Bal u Królowej Śniegu


      W dniu 18.02.2011r. w zimowej scenerii, odbył się bal karnawałowy zwieńczający kolejny miesiąc czytelniczy w ramach programu „Czytające szkoły”. W tym miesiącu uczniowie szkoły podstawowej poznali twórczość H.Ch. Andersena. Uczestników balu powitały Śnieżynki. Na wstępie wszyscy wysłuchali fragmentu baśni pt.: „Królowa Śniegu” po czym wyruszyli na wyprawę do wrót pałacu . Zimna, zła Królowa dzięki dobroci dziecięcych serc, uprzejmości i uśmiechom stała się dobrą, gościnną gospodynią balu. Zaprosiła wszystkich do wspólnych zabaw muzyczno-ruchowych przeplatanych zadaniami plastyczno-technicznymi. Za każde dobrze wykonane zadanie uczniowie zdobywali klucze do pałacowych komnat, w których czekały niespodzianki. W ostatniej odbyły się tańce i słodki poczęstunek zakończony multimedialnym pokazem sztucznych ogni.

                                                                                                                                        GALERIA


                                                                          Dzień cytryny
      18.02. był w naszym Ośrodku Dniem Cytryny. Był to kolejny "wesoły dzień" organizowany przez Samorząd Uczniowski. Dzień realizował zadania związane z profilaktyką zdrowia. Każdy uczeń i nauczyciel musiał zjeść kawałek cytryny, można było wspomóc się słodkim cukrem.

 

 

 

 


 

                 Szkolny konkurs - „Dekoracyjne składanie serwetek”

 

     W dniu 18 lutego 2011r. w naszej szkole został zorganizowany konkurs, którego tematem było "Dekoracyjne składanie serwetek”. W zmaganiach wzięło udział 14 uczniów: Marta Szczurek, Anna Kawulok, Katarzyna Boehme, Magdalena Kożdoń, Daria Mandrela, Brygida Brzóska, Janka Węglarz, Sara Sawicka, Aleksander Król, Jędrzej Kukec, Oskar Bojda, Krzysztof Kozok, Grzegorz Niemiec, Łukasz Troszok. Ocenie jury podlegało: staranność, stopień trudności, prawidłowość złożenia.  

 Wyniki konkursu: I miejsce: Anna Kawulok, II miejsce: Katarzyna Boehme, III miejsce: Magdalena Kożdoń. Wyróżnienie: Janka Węglarz. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

        XIII Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "JONASZ"
     16 lutego w naszej szkole odbył się pierwszy etap - szkolny - XIII Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "JONASZ". W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych ze Skoczowa pod opieką mgr Bogusława Czyża oraz oczywiście wychowankowie naszego ośrodka. W tym roku należało wykazać się znajomością historii biblijnych zapisanych w I Księdze Mojżeszowej. Okazało się, że koleje losów Abrama, Saraj, Izaaka, Rebeki oraz Ezawa i Jakuba tak głęboko zapadły w pamięć uczniów, że nie było problemu z poprawnymi odpowiedziami. Po części konkursowej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW pod kierunkiem pani mgr Anny Rozenkiewicz. Dziękujemy!

                                                                           Kot w butach
     

 

     15 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli przedstawienie Kot w butach przygotowane przez Scenę Bajka Teatru Cieszyńskiego z Czeskiego Cieszyna. Była to adaptacja bajki Ch. Perraulta „Kot w butach”. Dzielny kot wraz ze swoim panem -Jankiem wyrusza na wędrówkę aby zdobyć złote monety. Dzięki tym złotym monetom Janek zostanie bogaczem i będzie mógł poślubić Dorotkę - córkę młynarzowej. Uczniom bardzo podobało się przedstawienie, co widoczne było poprzez spontaniczne interakcje z grającymi aktorami.

 

  

                                     Walentynkowe życzenia  
      
Czas walentynkowych życzeń trwał w Ośrodku kilka dni. Uczniowie słuchali muzyki na przerwach, pisali i otrzymywali okolicznościowe kartki z "zakochanymi" pozdrowieniami. Podsumowaniem dni była dyskoteka walentynkowa. To był dobry czas zabawy.
 
 
 

           Wyróźnienia w konkursie  
    Roztrzygnięty został konkurs plastyczny „Idzie niebo ciemną nocą” organizowany przez Cieszyński Ośrodek Kultury. Wiersz Ewy Szelburg-Zarembiny posłużył jako inspiracja do wykonania konkursowych prac. Nasi uczniowie, w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, otrzymali wyróźnienia: Klemens Węglarz (Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5, Cieszyn), Mateusz Siekierka (Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5 -Szkoła Przyspasabiająca do Pracy, Cieszyn), Karolina Šipek (Gimnazjum nr 4, Cieszyn). Gratulujemy!

   
 
 

Bal Karnawałowy
    W dniu 11.02. odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów Szkoły Podstawowej. Wszyscy uczniowie mieli atrakcyjne stroje. Bal był wyśmienity, wspólne gry i zabawy uświetniły imprezę. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
 
 
 
 
   

Lekcja w Bibliotece Miejskiej

      
09.02.11 ,w ramach zajęć z edukacji regionalnej, klasa 5 i 6 pod opieką nauczycieli mgr J. Boruty i mgr J. Knopek wybrały się z wizytą do Biblioteki Miejskiej w naszym mieście. Biblioteka organizuje systematycznie zajęcia dla najmłodszych czytelników. Tym razem tematem były zwyczaje karnawałowe. Dzieci poznały, albo przypomniały sobie, takie pojęcia jak: bal maskowy, bal kostiumowy, maskarada, kotylion, konfetti itp. Potem wzięły udział w mini-konkursie z nagrodami, a następnie zwiedzały bibliotekę dla najmłodszych . Oprowadzała sama pani kierownik. Dzieci okazały nie tylko duże zainteresowanie, ale i niemało wiedzy o książce. W nagrodę na pożegnanie zostały obdarowane cukierkami i pamiątkowymi zakładkami do książek. To była bardzo pożyteczna i przyjemna lekcja.
   

      Wizyta w przedszkolu
     Dnia 5. 02. 2011 uczniowie Szkoły Podstawowej mieli okazję podziwiać Jasełka przygotowane przez dzieci i wychowawczynie z Przedszkola Nr 20 w Cieszynie. Dzieci przedstawiły scenki z narodzin Chrystusa. Młodzi aktorzy świetnie wczuli się w swoje role, prezentując przy tym wspaniałe stroje. Przedstawienie przeplatane były śpiewem kolęd, co dodatkowo podkreślało uroczystą atmosferę. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali przedstawienie. Po obejrzeniu Jasełek spotkała Nas miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku.
                                                                                                    Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
 
   

            Ogólnopolski Konkurs – „Jedz smacznie i zdrowo”

 

 

 

 

W kategorii FILM klasa 2 gimnazjum zdobyła nagrodę główną w postaci projektora i tablicy multimedialnej.
GRATULUJEMY!!!

 

 Więcej   


 
Wesoły apel o bezpiecznych feriach

 

        W ostatni piątek przed feriami zimowymi odbył się edukacyjny apel o bezpiecznych zabawach i sportach zimowych. Uczniowie zobaczyli wyjatkowy pokaz mody zimowej i sprzętu sportowego, odbył się mini quiz o bezpiecznych sportach zimowych. Oglądając instruktażowy film edukacyjny wszyscy poznali zasady bezpiecznego zachowania się na stokach narciarskich. Prowadzący apel nauczyciele rozdawali informatory z zasadami BHP. Apel przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego mgr Iwona Głuchowska, mgr Michał Andrzejewski i mgr Jan Rajwa oraz uczennice gimnazjum.
 
       


 

 
Zapraszamy na ferie zimowe  "Zimowa kraina wyobraźni"

Warsztaty : „ Zimowa kraina wyobraźni” prowadzone będą w pierwszym tygodniu ferii 17.01.2011r. – 21.01.2011r. w godzinach od   9 – 12. 
 
Harmonogram zajęć:

 

   Poniedziałek 17.01.

 

  „ Zimowy las z Czerwonym Kapturkiem” – bajko terapia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe.

 

  Prowadzące:  mgr Bogusława Łagosz , mgr Inga Dębska

 

 Wtorek 18.01.

 

 

 

  „ Zimowe zabawy z Kubusiem Puchatkiem” – teatrzyk kukiełkowy, zajęcia muzyczne, zajęcia plastyczne.

 

  Prowadzące: mgr Iwona Niemiec, mgr Inga Dębska

 

  Środa 19.01.

„ Zimo, zimo baw się z nami”- zajęcia plastyczne, zajęcia muzyczne, wierszyki, zagadki, qu
 
 Prowadzące: mgr Ilona Niedbał, mgr Inga Dębska

 

  Czwartek 20.01.

 „ Krecik i bałwanek”- projekcja bajki, wspólne układanie planu wydarzeń, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe.
 
 Prowadzące: mgr Grażyna Gawlas, mgr Inga Dębska

 

  Piątek 21.01.

„ Zimowa kraina zwierząt” – zajęcia plastyczne, zajęcia muzyczne, zabawy ruchowe i słuchow
 
 Prowadzące:  mgr Ewelina Bierska, mgr Inga Dębska

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 

 

 

 

 

        10.01.2011. zagraliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Uczniowie i pracownicy zbierali pieniądze dla potrzebujących, chorych dzieci. Mamy nadzieję, że każde dobre serce może pomóc drugiemu człowiekowi.

 

 

 


                             PODRÓŻ DO KRAINY FANTAZJI!

 

 

— Kto lubi podróże,
te małe i duże,
niech prędko korzysta  z okazji —
przez rymki i rymy
za chwilę ruszamy,
przed nami — KRAINA FANTAZJI!    W. Chotomska

   
W ramach programu "Czytające szkoły" pierwszą podróżą w Nowym Roku była podróż po literaturze.
5.01.2011r. nasi goście
— uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie zachęcali do czytania lektur uczniów szkoły podstawowej. Po przeczytaniu wiersza W. Chotomskiej pt.: „Trąba” każdy z nich wykonał kilka utworów muzycznych (w tym kolędy i pastorałki) granych na gitarze i flecie.
Wszyscy z uwagą wysłuchali koncertu, niektórzy wtórowali muzykom śpiewając znane kolędy.
W tym miesiącu zachęcamy do czytania, a następnie ilustrowania utworów Wandy Chotomskiej. Za wykonywanie ciekawych prac plastycznych przewidujemy słodkie nagrody.
             


W Strumieńskim Betlejem

 

 

        W dniu 04.01.2011 uczniowie klasy V b mieli okazję zwiedzić  „Strumieńskie Betlejem”— największą żywą szopkę w naszym regionie. Dzieciom bardzo podobało się to niezwykłe miejsce, a największą frajdą było dokarmianie zwierząt. Na zakończenie wybraliśmy się na mroźny spacer po mieście.
  

 


 

 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

 

  życzenia dobroci, pokoju i radości a w Nowym Roku

 

  szczęśliwych i wspaniałych dni

 

 "Dzwońże dzwoń, głośno dzwoń, głos swój wszędzie nieś
I rozgłaszaj wszystkim ludziom tę radosną wieść:
Z nieba dziś zstąpił tu drogi Jezus Pan  Jako małe Dziecię w żłobie Zbawca nam jest dan..."


Spotkanie z Aniołkiem

 

       W dniu 21 grudnia odbyło się spotkanie dzieci ze Szkoły Podstawowej z Aniołkiem. Nasz Gość przepytał uczniów ze znajomości imion swoich pań wychowawczyń a następnie rozdał przyniesione ze sobą paczki ze słodkościami. Uczniowie w rewanżu zaśpiewali kilka kolęd oraz zaprosili Aniołka również na przyszły rok.
    

 

 


"Boże Narodzenie na granicy miast i kultur" w Wodzisławiu

 

       21.12. nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystej biesiadzie  "Boże Narodzenie na granicy miast i kultur" organizowanej w Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim. Bożonarodzeniowa biesiada była spotkaniem przy wigilijnym stole oraz wspólnym kolędowaniem uczniów z Wodzisławia Śląskiego, Cieszyna, Jastrzębia, i Havirova a także zaproszonych gości. Uczniowie prezentowali kolędy i pastorałki oraz jasełka misyjne. Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową - bombkę. Nasza uczennica Daria Mandrela zdobyła w tym konkursie I miejsce przygotowując pod kierunkiem p.Katarzyny Sienko wspaniałą ozdobę świąteczną. Uzdolnieni muzycznie uczniowie wystąpili śpiewając kolędy przy akompaniamencie p.Czader. 
   


 II Konkurs szkolny - "Karta menu"

     W 20 grudnia 2010r. w naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs, którego tematem było zaprojektowanie Karty Menu. Ocenie jury podlegało: kompozycja menu, staranność, pomysł, elementy dekoracyjne, menu a tematyka karty.

  Wyniki konkursu:

 

 I miejsce – Katarzyna Boehme

 

  II miejsce – Patrycja Pitura

 

  III miejsce – Aleksandra Tomica

 

  Wyróżnienie: Magdalena Kożdoń, Anna Kawulok, Mateusz Siekierka. Gratulacje!


Uroczyste spotkanie wigilijne

 

 
                Dnia 16.12.2010. w Naszym Ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Spotkanie świąteczne to wielkie przedsięwzięcie. Wszyscy uczniowie, pod opieką nauczycieli, z wielkim zaangażowaniem przygotowali program artystyczny, dekoracje oraz potrawy świąteczne. W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli uczniowie, rodzice, dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracyjni oraz zaproszeni goście i przyjaciele Ośrodka. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością znakomici goście, przedstawiciele władz miasta i oświaty, Kościoła, dyrektorzy oraz uczniowie zaprzyjaźnionych szkół w Cieszynie i Ostrawie oraz sponsorzy. Wyjątkowe życzenia świąteczne i noworoczne złożyli wszystkim m.in.: nowo wybrany burmistrz miasta Cieszyna - Mieczysław Szczurek, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Cieszynie: zastępca naczelnika Wydziału Edukacji - Michał Rajwa, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie - Jadwiga Lincer, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Cieszynie - Lucyna Legierska, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Cieszynie - ks. Janusz Sikora, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie - Lilianna Zemła, dyrektor Domu Dziecka w Cieszynie - Leszek Toman. Goście obdarowali naszych uczniów pięknymi prezentami.

 

       Dzień wigilijny w naszej Szkole to program artystyczny, wieczerza wigilijna i wspólne kolędowanie. O godz. 10.00 rozpoczął się wspaniały program artystyczny, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich szkół funkcjonujących w Ośrodku. Inscenizacja jasełek bożonarodzeniowych, śpiew chóru szkolnego, solistów oraz gra zespołu muzycznego nauczycieli wzbudziła wielki entuzjazm i podziw uczestników spotkania. Popłynęła niejedna łza wzruszenia, kiedy występowali młodsi uczniowie. Tą część zakończyło wspólne kolędowanie, które prowadziła, grając na skrzypcach, dyrektor Ośrodka Brygida Wnentrzak - Szteler.

 

           Po programie artystycznym wszyscy uczestniczyli w uroczystym poczęstunku świątecznym na jadalni Ośrodka. W wigilijnym menu nie zabrakło tradycyjnych dla Śląska Cieszyńskiego potraw: barszczyku z uszkami, panierowanej ryby i jarzynowej sałatki. Deser uświetniły ciasteczka własnego wyrobu. Wigilijną wieczerzę poprzedziła wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem i wzajemne życzenia radości i pokoju. Uczniowie obdarowali gości własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Na zakończenie spotkania, w atmosferze życzliwości i radości, wszyscy śpiewali kolędy i pastorałki. To był dla naszych dzieci i wszystkich uczestników niezwykły dzień pełen wrażeń i miłości.  


                                           

                     Zaproszenie na spotkanie wigilijne

 

 

  
    Serdecznie zapraszamy rodziców, uczniów, pracowników oraz gości i przyjaciół Ośrodka na uroczyste spotkanie wigilijne, które odbędzie się 16.12. 2010.  o godz. 10,00. W programie przedstawienie teatralne przygotowne przez naszych uczniów, wspólne śpiewanie kolęd, wręczanie prezentów i świąteczny poczęstunek.

 

 

 

 


 

 

Konkurs na projekt kartki bożonarodzeniowej i noworocznej

 

       Świetlica Szkolna przy Szkole Podstawowej Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Gliwicach już po raz trzynasty była organizatorem wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Kartka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna” W konkursie wzięli udział uczniowie naszej Szkoły Podstawowej. Przygotowali oni pod kierunkiem swoich wychowawczyń projekty kartek. Na konkurs wpłynęło 531 prac z całego województwa śląskiego. Jury doceniło projekty następujących naszych uczniów przyznając kolejno miejsca. I tak:

 

   I miejsce zdobyła Kasia Parchańska z kl. V, III miejsce zdobył Mateusz Stec z kl. III, Wyróżnienia otrzymały Patrycja Kubok kl. IV oraz Estera Kacyrz kl. V. Uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!!  


Konkurs – Tradycyjne cieszyńskie ciasteczka

 

            Cieszyński Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości 12 grudnia 2010r. po raz czwarty zorganizował konkurs na najpiękniej wykonane i najsmaczniejsze tradycyjne cieszyńskie ciasteczka. W imprezie wzięła udział nasza uczennica Katarzyna Boehme. Jury doceniło staranność wykonania i dużą różnorodność ciasteczek zawodniczki. Uczennica otrzymała wyróżnienie oraz książkę kucharską z przepisami na dania kuchni regionalnej.

 

 


  Spotkanie z Mikołajem w Bibliotece Miejskiej

      Dnia 10 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w spotkaniu z Mikołajem w Bibliotece Miejskiej. Dzieci chętnie rozmawiały z Mikołajem. Specjalnie dla Niego każdy uczeń mógł zaśpiewać piosenkę lub zaprezentować wiersz. Prezentowane utwory bardzo przypadły Mikołajowi do gustu. Nie było dziecka, bez uśmiechu na twarzy. Bardzo oczekiwaną przez dzieci częścią spotkania było wręczenie paczek ze słodkościami i sesja zdjęciowa z Mikołajem. Dzieci z wielkim smutkiem pożegnały Mikołaja i zaprosiły Go już na przyszły rok. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie!   

 

 


Wizyta Mikołaja i Smerfów
                 Dnia 03.12.2010 r. odwiedził naszą Szkołę św. Mikołaj. Trochę się w tym roku pośpieszył, bo przecież jego imieniny przypadają na  6 grudnia. Jak zwykle, nie przyszedł sam. Towarzyszyła mu świta aniołów i… smerfów. Przyniósł naszym dzieciom prezenty. O nikim nie zapomniał. Nawet o tych, którzy w dniu jego wizyty nie byli w szkole. Nasze dzieci przygotowały się na to spotkanie i wręczyły św. Mikołajowi  piękne, samodzielnie wykonane  laurki z życzeniami i podziękowaniami. To  Mikołajkowe przedstawienie przygotowali uczniowie Liceum im. M. Kopernika w Cieszynie, sprawiając naszym dzieciom wiele radości.  
 
    

 

Grudzień z Mikołajkiem

 

      Jedną z książek polecanych przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom jest „Mikołajek”. To właśnie w grudniu ten sympatyczny chłopiec obchodzi swoje imieniny, dlatego postanowiliśmy bliżej się z nim zapoznać. Jak każdy z nas przeżywa on wiele przygód w swoim młodzieńczym życiu, których koniec, często bywa zaskakujący. Czytając „Mikołajka” okazało się, że nie wszystko jest zrozumiałe, ale panie tłumacząc pomagają rozumieć treść, dzięki czemu  uczniowie poszerzają  zasób słownictwa i uczą się cierpliwie słuchać.Wielu z nich wykonało ilustracje ulubionego fragmentu książki. Już powstaje wystawa prac na parterze szkoły.  Grudzień trwa, zachęcamy do czytania przygód Mikołajka i wykonywania ilustracji.

 

 


IV Międzyszkolny Turniej Badmintona
 
  30.11. nasi uczniowie uczestniczyli w IV Międzyszkolnym Turnieju Badmintona w Bielsku-Białej. Zespołowo zdobyli IV miejsce dla Naszego Ośrodka, a indywidualnie Daniel Niemiec zajął I miejsce, Anna Wieczorek II miejsce, a III miejsce wywalczył Rafał Małyjurek. Wszystkim nagrodzonym i opiekunowi Michałowi Andrzejewskiemu gratulujemy!
 


 

 

Spotkanie z wróżbami

 

      W dniu 30.11. odbyło się tradycyjne spotkanie z wróżbami andrzejkowymi przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie mieli możliwość bawienia się wróżbami: lanie wosku, numerologia daty urodzenia, magia kwiatów, wybór imienia partnera, magiczne butelki czy ukryte symbole. Każdy mogł usłyszeć czarodziejskie słowa o spełnieniu swoich najskrytszych marzeń. Uczniowie wspaniale bawili się poznając tajemnicze wróżby tego wyjątkowego dnia. Jak co roku w dzień św. Andrzeja spotkali się uczniowie szkoły podstawowej, aby dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Dzięki wróżkom Hildegardzie i Kseni dowiedzieli się kim będą w przyszłości, jakie prezenty przyniesie im św. Mikołaj i co ciekawego spotka dzieci w najbliższym czasie.


 Bajka dla młodszych

 

       W dniu 26.11. uczniowie gimnazjum pod opieką nauczycielek: Anety Leśniak i Grażyny Gawlas, w ramach programu "Czytające szkoły" przygotowali inscenizację wiersza J.Tuwima "Rzepka". Pomysł bardzo podobał się młodszym kolegom ze szkoły podstawowej. Przedstawienie było zachętą do czytania pozostałych utworów tego poety. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

 

 

 

 


 

 

             Model Idealny na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości

 

 

    W czwartek 25.11.2010  uczniowie klas 4,5,6 odwiedzili  interesująca wystawę zatytułowaną „Model  idealny”. Pokazano tam 10 innowacyjnych projektów z 10 dziedzin dotyczących między innymi: bezpieczeństwa, recyklingu, edukacji, komputeryzacji, zdrowia, transportu, wody,  które zmieniają świat.
     Dzieci zobaczyły  torbę sportową wykonaną z 7 plastikowych butelek po napojach, niebrudzącą się szybę samochodową, nowoczesny sygnalizator świetlny, mobilny iPod- najmniejsze urządzenie na świecie do słuchania muzyki, czy karty magnetyczne  będące jednocześnie kartą płatniczą, dowodem osobistym, prawem jazdy czy biletem na środki lokomocji.
    Największym jednak zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się: multimedialna platforma- inteligentny stół, na którym można zagrać na pianinie, w warcaby i inne gry, dziecinne laptopy będące oknem na świat wiedzy i sprzęt poprawiający kondycję fizyczną ludzi. Mogli  prawie wszystkiego dotknąć, wypróbować.  Bardzo podobała się wystawa. Na koniec otrzymali symboliczne upominki - ołówki .

                       


   Spotkanie integracyjne "JESIENNE SMAKI"  

 

 

 
  
We wtorek 23 listopada gościliśmy w murach naszej placówki przedstawicieli zaprzyjaźnionej szkoły z Ostravy w ramach programu transgranicznego „Wspólne podróże przez cztery pory roku”. Goście i nasi uczniowie wspólnie brali udział w zorganizowanych warsztatach integracyjnych dotyczących jesieni. Najpierw musieli przyrządzić sałatki i surówki z jesiennych owoców i warzyw. W tej konkurencji musieli wykazać się umiejętnością obierania i krojenia owoców i warzyw. Została przygotowana sałatka jarzynowa, sałatka owocowa, surówka z marchwi i kiszonego ogórka. Po skończonej pracy wszyscy mieli okazję do skosztowania wszystkich przygotowanych potraw. Następnie uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach logicznych również dotyczących jesieni, a także w ramach zajęć plastyczno- technicznych przygotowali spiżarnię z zapasami. Na koniec próbowali swoich sił fizycznych zmagając się z torem przeszkód.  
Uczestnicy otrzymali dyplomy jako podziękowanie za udział w zajęciach a także słodkie upominki. Wszystkim uczestnikom bardzo podobały się zajęcia i z żalem opuszczali mury naszej szkoły.

 

   Galeria


                                                                                     Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

 

 
   
23 listopada 2010r. uczniowie naszej szkoły: Bartłomiej Janik (5 klasa SP),  Paulina Kłoda (6 klasa SP), Sandra Zawisza (3 klasa Gim.), Dawid Szulik (2 klasa Gim) brali udział w II Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Recytatorskim w Dąbrowie Górniczej zorganizowanym w 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina pod hasłem „Muzyka wokół nas”. Uczniowie nasi pięknie recytowali wiersze. Mieli też okazję wysłuchać Koncert muzyki Chopina przygotowany przez uczniów szkoły muzycznej, obejrzeć prezentację o życiu Fryderyka Chopina, zobaczyć wystawę instrumentów muzycznych i wysłuchać wiersze przygotowane przez kolegów z innych szkół.
Uczniowie naszej szkoły pięknie wyrecytowali wiersze:

Dawid Szulik „ Preludium Deszczowe” Wandy Chotomskiej – otrzymał II miejsce,
Sandra Zawisza „ Dwa fortepiany” Wandy Chotomskiej – otrzymał wyróżnienie,
Paulina Kłoda „Muzyczny malarz” Anetty Pasternak – otrzymała wyróżnienie,
Bartłomiej Janik „Preludium Deszczowe” Wandy Chotomskiej – otrzymał wyróżnienie.
Jeszcze raz gratulujemy naszym uczniom, życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy im, że tak pięknie reprezentowali naszą szkołę.

 

       

 

 


                                     Tydzień Profilaktyki  „NASZ KOLOROWY ŚWIAT

Poniedziałek 22.11.2010 r.
godz. 8.00 - „Poznajmy się lepiej” - klasa III g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 8.55 - „Alkohol zmienia człowieka” - klasa II g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 8.55 - „Poznajmy się lepiej” - klasa I g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 9.50 - „Alkohol zmienia człowieka” - klasa III g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 9.50 - „Poznajmy się lepiej” - klasa II g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 10.45 - „Alkohol zmienia człowieka” - klasa I g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek

    Konkurs plastyczny „Moje marzenia” z nagrodami + wystawa prac

Wtorek 23.11.2010 r.
godz. 8.00 - „Uzależnienie” - klasa I g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 8.55 - „Uzależnienie” - klasa IIg, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
                 - stoisko ze zdrową żywnością
godz. 9.50 - „Uzależnienie” - klasa III g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 9.50 - „Zdrowe serce” - klasy IV, prowadzenie Aneta
godz. 10.45 - „Kalejdoskop uczuć” - klasa I g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 10.45- „Zdrowe serce” - klasy V-VI, prowadzenie Aneta
godz. 11.40 - „Kalejdoskop uczuć” - klasa II g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 12.35- „Kalejdoskop uczuć” - klasa III g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek

Środa 24.11.2010 r.
godz. 8.00 - „Dopalacze” - klasa I g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 8.55 - „Nikotynizm” - klasa I g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 8.55- „Dopalacze” - klasa II g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 9.50- „Nikotynizm” - klasa IIg, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 9.50- „Dopalacze” - klasa III g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 10.45 - „Nikotynizm” - klasa IIIg, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 11.40 -”Radzenie sobie z uzależnieniem od papierosów”- klasa IIIg, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 11.40 - „Przemoc” - klasa I g, prowadzenie: Elżbieta Kiedroń-Fałat
godz. 12.35 - ”Radzenie sobie z uzależnieniem od papierosów”- klasa Ig, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 12.35-  „Przemoc” - klasa II i III g, prowadzenie: Elżbieta Kiedroń-Fałat

Czwartek  25.11.2010 r.
godz. 8.00 – „Dbam o swoje zdrowie – odmawiam” - klasa I g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 8.00 - „Wpływ alkoholu na ludzki organizm i rodzinę” - klasa II g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 8.55 - „Dbam o swoje zdrowie – odmawiam” - klasa II g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 8.55 - „Wpływ alkoholu na ludzki organizm i rodzinę” klasa III g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 9.50- „Dbam o swoje zdrowie – odmawiam” - klasa III g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 9.50- „Wpływ alkoholu na ludzki organizm i rodzinę” klasa I g, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 10.45 - „Narkotyki” - klasa III g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 10.45 - ”Radzenie sobie z uzależnieniem od papierosów”- klasa IIg, prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
godz. 11.40 - „Przemoc” - klasa I i III z, prowadzenie: Elżbieta Kiedroń-Fałat
godz. 12.35-  „Przemoc” - klasa II z, prowadzenie: Elżbieta Kiedroń-Fałat
godz. 13.40 - „Przemoc” - klasa I i II PP, prowadzenie: Elżbieta Kiedroń-Fałat

Piątek 25.11.2010 r.
godz. 8.00 – „Narkotyki” - klasa II g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 8.55 - „Narkotyki” - klasa I g, prowadzenie: B. Widera-Brzóska
godz. 10.00 – spektakl „Drzewo”, Teatr Grodzki z Bielska-Białej

Poniedziałek 29.11.2010
godz. 8.55 – Konkurs wiedzy nt. Zagrożeń zdrowia z nagrodami

 


 

Dzień życzliwości i pozdrowień

 

       Dzień 22.10. był w naszym Ośrodku Dniem Życzliwości i Pozdrowień przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły udekorowani zostali w plakietki z uśmiechniętymi buziami. Na przerwach słuchaliśmy muzyki, nawet tańczyliśmy. Wielką zabawą było pisanie wzajemnych pozdrowień pełnych ciepłych słów i przyjaźni, może nie tylko przyjaźni... To był miły dzień w szkole.

 

       
 


  Prezent pod choinkę

 

     Uczniowie naszego Ośrodka brali udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Przygotowali prezenty dla swoich rówieśników na Ukrainie. Akcja polegała na przygotowywaniu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe prezentów w pudełkach po butach, które przed świętami zawiezione będą najuboższym dzieciom na Ukrainie.
   Gościliśmy w szkole koordynatora krajowego akcji p. Iwonę Holeksę, która zaprezentowała materiały informacyjne o misji. Wszystkie dzieci uważnie słuchały o dzieciach na Ukrainie. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom, którzy przygotowali prezenty.

 

 

    

 


  Apel z okazji Święta Niepodległości

 

        10 listopada uczestniczyliśmy w uroczystym apelu upamiętniającym ważne wydarzenia historyczne Naszego kraju. Program słowno-muzyczny wzbogacony prezentacją multimedialną przybliżył dzieciom i młodzieży okres rozbiorów oraz czas, gdy Polska walczyła i odzyskała wolność. Ciekawy scenariusz sprawił, że apel dostarczył  widzom wielu wrażeń. Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn państowy. Apel przygotowali nauczyciele: K. Buchta, G. Gawlas, B. Brachaczek, D. Kluz.

 

       

 


 
                                                                       Szkolenie  „INTERNETOWE DYLEMATY”

 

 
   
  W dniu 4.11. odbyło się szkolenie dotyczące profilaktyki cyberprzemocy. Ireneusz Brachaczek przekazał uczniom informacje na temat internetu oraz zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Omówił kwestie przestępstw i wykroczeń popełnianych w sieci oraz sankcji, jakie przewidują przepisy.  Zwrócił uwagę na zagadnienie ochrony praw autorskich, a tym samym: ściąganie nielegalnej muzyki i filmów. Młodzież dowiedziała się także o zjawisku i fazach uzależnienia od internetu. Internet jest wspaniałym dobrodziejstwem, ale także często ogranicza właściwe relacje społeczne. 

 

     

 

 
 Warsztaty ze strażakiem

 

         W czwartek 04.11.10 o godzinie 11.00, w budynku ewangelickiej szkoły przy Placu Kościelnym miały miejsce niezwykłe warsztaty. Nasi uczniowie klas 4,5 i 6 szkoły podstawowej spotkali się z prawdziwym strażakiem. Nie tylko opowiedział on o niezwykle odpowiedzialnej, często niebezpiecznej pracy straży pożarnej, ale także pokazał prawie cały ekwipunek strażaka. Ponieważ pan strażak okazał się kolekcjonerem hełmów strażackich, przyniósł na spotkanie wiele ze swojej bogatej kolekcji. Pozwolił je dotykać, oglądać, a nawet przymierzać. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w strażackich hełmach i otrzymali słodki poczęstunek.  

 

    

 

 


 

 Zabawa - Wesołe Halloween

 

    W piątek 29 października odbyła się zabawa integracyjna „Zabawy na dobry początek - Wesołe Halloween”. Imprezę poprowadziły dwie mroczne Czarownice, jednak tego dnia wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzy. Uczniowie w trakcie zabawy przy pomocy papieru mogli stworzyć własne mumie, odpowiadali na podchwytliwe pytania, rysowali upiory na balonach, a także zjadali słodkie ciastka bez pomocy rąk. Dekoracja sali – dynie oraz świeczki dodatkowo wprowadziły nas w klimat Halloween. Na koniec imprezy uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą starać się być wzorowymi uczniami i dobrymi kolegami oraz koleżankami.

     

 

Galeria


                 Comenius promowany w Katowicach 

 

   28 października 2010 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy brał udział w organizowanej konferencji przez Kuratorium Oświaty w Katowicach wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji na temat programu Comenius i Leonardo da Vinci dla szkół z terenu województwa śląskiego. Program konferencji obejmował część plenarną, poświęconą przekazaniu informacji na temat założeń programu i warunków w nim udziału a także 14 przykładów dobrej praktyki programu Comenius w formie targów – najciekawszych projektów, realizowanych na terenie naszego województwa.

      Projekt Comenius  „Cultural Square”, czyli kwadrat kulturowy realizowany na terenie Specjalnego Ośrodka szkolno – Wychowawczego został jako jeden z najciekawszych wyeksponowany w formie panelu wystawienniczego. Organizacją wystawy zajęli się koordynatorzy zrealizowanego projektu mgr Barbara Bestwina – nauczyciel języka angielskiego oraz mgr Beata Widera – Brzóska – pedagog szkolny.

     Wystawa produktów i materiałów związanych z realizacją przedsięwzięcia cieszyła się dużą popularnością . W konferencji brało udział 150 osób – władze oświatowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele z terenu całego województwa, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i media. Przedstawiciele szkoły otrzymali podziękowanie w formie listu za udział i organizację wystawy od Śląskiego Kuratora Oświaty.                 

 

        Galeria


  Badminton w Strumieniu

 

     W dniu 28.10.2010r. /czwartek/ uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Beskidzkim Turnieju Badmintona. Zawody odbyły się w Strumieniu w ramach Olimpiad Specjalnych Polska. Nasi sportowcy -  „CIESZYŃSKIE ORŁY ” z rozgrywek wrócili bardzo zadowoleni zajmując następujące miejsca:
Szymon Paszkowiak – I miejsce
Przemysław Paszkowiak – I miejsce
Daniel Mandrela – II miejsce
Anna Kawulok – III miejsce
Oskar Bojda – III miejsce
                                                                                                              Zawodnikom serdecznie GRATULUJEMY !!!


                                                     Oglądamy  "Śluby panieńskie"

  
 27.10.10,w środę, grupa uczniów z klas gimnazjalnych i zawodowych naszej Szkoły, pod opieką nauczycieli obejrzała  w kinie „Piast” adaptację filmową komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. Sala kinowa była pełna, bo   seans zarezerwowano dla szkół. Byliśmy ciekawi, jak uczniowie przyjmą  tę dość oryginalną, a zarazem kontrowersyjną adaptację lektury szkolnej. Otóż, bardzo dobrze. Spontaniczne reakcje śmiechu na widowni, komentarze po seansie świadczą o tym, że film się spodobał , a  Fredro pozyskał wśród naszych uczniów nową publiczność.

     

 


  Latawce w Ostrawie

 

     Dnia 26 października uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej oraz uczniowie II klasy Szkoły Przysposabiającej do  Pracy wzięli udział w zajęciach integracyjnych w zaprzyjaźnionej szkole w Ostrawie. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Draci a latawce” i realizowane są w ramach  programu „Wspólne podróże poprzez cztery pory roku”. Przeprowadzone zostały zajęcia sportowe oraz plastyczne. W ramach tych zajęć uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami w konkurencjach sportowych takich jak: rzut do celu, slalom z gruszką, kręgle, łowienie ryb oraz podciąganie się na drążku. Po zajęciach sportowych uczniowie przygotowali kolorowe latawce. Zajęcia zakończyły się rozdaniem dyplomów oraz wspólnym obiadem. Uczniowie miło wspominają pobyt w tejże placówce za co serdecznie dziękujemy organizatorom.

        

 

Galeria


                                                                Bajka w teatrze

  
W dniu 26 października uczniowie Szkoły Podstawowej udali się na sztukę do Teatru im. Adama Mickiewicza. W Teatrze obejrzeli sztukę pt „Wielki wyścig w poziomkowym lesie” przygotowaną przez Teatr Banasiów  z Warszawy. Była to bajka dydaktyczna, zwracała uwagę na problemy związane z bezpieczeństwem dzieci na drodze.  Dzięki humorystycznym dialogom, przedstawienie zrobiło na nich duże wrażenie .

 

         


 

Dogoterapia - pies terapeutą

 

 
      Od października 2010 w naszej szkole rozpoczął się cykl zajęć z dogoterapii. Zajęcia prowadzi pani Jolanta Kłusek w ramach  projektu „PIES TERAPEUTĄ – Wspieranie rozwoju i rehabilitacja dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością w formie dogoterapii”. W obecnym roku szkolnym w zajęciach z dogoterapii uczestniczą uczniowie Szkoły Podstawowej (kl. I- V) Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia mające na celu wspomaganie rozwoju dziecka, rozbudzenie jego zmysłów oraz pozytywnych emocji. Obecność psa na zajęciach dostarcza dzieciom wiele radości.

 

      


  Policjant w naszej szkole.

 

     W dniu 25 października naszą szkołę  odwiedził policjant Mariusz Tomica z Sekcji Ruchu Drogowego w Cieszynie. Pan Policjant już w zeszłym roku gościł w murach naszej szkoły i uczniowie czekali na Niego z niecierpliwością. Gość przypomniał naszym uczniom, jak należy dbać o bezpieczeństwo na drodze. Dzieci dowiedziały się, jak należy bezpiecznie poruszać po jezdni i przechodzić przez drogę. Po raz kolejny utrwaliły sobie, że znaczki odblaskowe są ważnym elementem naszego stroju i mogą uratować nam życie. Ponadto Pan Policjant uświadomił naszym uczniom, jakie niebezpieczeństwo może nam grozić, kiedy otwieramy nieznajomemu drzwi czy przyjmujemy upominki. Na koniec uczniowie mieli możliwość zadania pytań dotyczących konieczności przestrzegania przepisów. Każdy uczeń otrzymał bransoletkę odblaskową w prezencie. Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania i z zainteresowaniem wysłuchały rad i przestróg.  

     


  Z Kucharkiem na Ty

 

     Od początku roku szkolnego uczniowie Szkoły Podstawowej (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym) w ramach zajęć technicznych uczestniczą w zajęciach kulinarnych. Głównym celem tych zajęć jest wykształcenie praktycznych umiejętności kulinarnych niezbędnych w dorosłym życiu. Na tych zajęciach uczniowie maja możliwość pogłębiania umiejętności z zakresu przygotowania posiłków.  Poznają również zasady bezpiecznego korzystania z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego takich jak kuchenka gazowa, mikser, toster, noże, tarki. Biorąc udział w zajęciach ćwiczą umiejętność krojenia, ścierania czy obierania  owoców i warzyw. Poznają zasady zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu.

 

    Zajęcia odbywają się systematycznie, co tydzień. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, uwielbiają wspólne konsumowanie przygotowanych potraw czy smakołyków. Wiele radości sprawia uczniom możliwość poczęstowania naszych pracowników przyrządzanymi na zajęciach smakołykami, co daje im jednocześnie możliwość zaprezentowania efektów własnej pracy.

       

 

Galeria ->


   Konkurs poetycki „O Złotą Wieżę Piastowską”

 

   W dniu 23 października 2010 r. Cieszyński Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował konkurs poetycki „O Złotą Wieżę Piastowską”. Stroną gastronomiczną imprezy pod kierunkiem Pani Ireny Borkowskiej, Pani Małgorzaty Stodolskiej i Pani Anny Rozenkiewicz zajęli się uczniowie naszej szkoły. Wychowankowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 przygotowali bankietw podziemiach Browaru cieszyńskiego.  

 

      
 

 

Spotkanie w bibliotece

 

      Dnia 22 października 2010r nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Robertem Karwatem. Spotkanie to odbyło się w auli Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Pisarz jest autorem bajek i opowieści dla dzieci, także bajek terapeutycznych. Głównym przesłaniem twórczości pisarza jest miłość i przekonanie, że kłopoty, które przynosi nam życie można pokonać dzięki miłości i przyjaźni.
   Uczniowie mieli okazję podczas spotkania posłuchać opowieści o małym Jelonku, który dzięki wierze we własne siły pokonał złe wilki. Ponadto była okazja do wspólnego śpiewu czy rysowania, a także zadawania pytań pisarzowi. Uczniowie, także Ci najmłodsi chętnie brali udział w konkurencjach.

     
 

 

 Galeria ->


Konkurs „Zapakuj się na piknik”  

 

Dnia 21 października 2010 r. Zespół Szkół nr 9 im. Doktora Mikołaja Witczaka wJastrzębiu Zdrój zorganizował w ramach Tygodnia Karier konkurs integracyjny pt. „Zapakuj się na piknik”. Impreza przeznaczona była dla uczniów szkół o zawodzie: piekarz oraz kucharz małej gastronomii. W konkursie wzięło udział 6 drużyn z Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia i Cieszyna. Naszą Szkołę reprezentowały trzy zespoły:

 

  Ø Marta Szczurek i Magdalena Mnich (zawód: kucharz małej gastronomii). Uczennice przygotowały kocyk piknikowy pt. „Słoneczna łąka”. Dziewczyny podały naleśniki z delikatnym nadzieniem migdałowym w towarzystwie owoców; sałatkę z ziemniaków i przepiórczych jaj; kruche babeczki z kremem budyniowym, galaretką i owocami oraz orzeźwiający napój z owoców cytrusowych.

 

 Ø Rafał Taranda i Rafał Małyjurek (zawód: piekarz). Uczniowie wykonali koc piknikowy Pt. „Barwy jesieni”. Wychowankowie przygotowali chałki zdobne, chleb wiejski ze słonecznikiem, pizzerki. Do pysznego i chrupkiego pieczywa podali masło paprykowe i ziołowe, miód, powidła śliwkowe oraz delikatny napój malinowy. Pieczywo uczniowie wypiekli w piekarniach, w których odbywają zajęcia praktyczne tj. „Piekarstwo-ciastkarstwo” – Marek Hanzel w Kończycach Wielkich oraz „PSS SPOŁEM” w Hermanicach.

 

 Ø Izabela Kałuża i Katarzyna Boehme (zawód: kucharz małej gastronomii). Dziewczyny przygotowały koc piknikowy Pt. „Szum fal”. Uczennice podały: naleśniki z pikantnym farszem serowo-ziemniaczanym w towarzystwie płatków kukurydzianych, sałatkę z pomarańczy i pomidorów w towarzystwie czarnych oliwek, śliwki po królewsku z kremem migdałowym oraz napój herbaciany o delikatnym posmaku wanilii.

 

 Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !!!  

       


 

Wycieczka do Krakowa - śladami Karola Wojtyły

 

     19 października  2010 roku uczniowie klas I i II SPdP wraz z rodzicami byli uczestnikami wycieczki do Krakowa i Wadowic.  W rodzinnym mieście Karola Wojtyły  zwiedzali jego  dom rodzinny oraz degustowali kremówki papieskie w Cukierni Galicyjskiej.    
    Wędrówkę po Krakowie rozpoczęli od zwiedzania  Wzgórza Wawelskiego, na którym podziwiali Katedrę Wawelską,  Dzwon Zygmunta, krypty królewskie, sarkofagi wybitnych Polaków i bohaterów narodowych oraz ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego. Nastwpnie przeszli ulicą Grodzką do Rynku, gdzie zwiedzali Kościół Mariacki i Sukiennice. Spacer po Krakowie zakończyli przy pomniku Grunwaldu.
    Do Cieszyna powrócili w godzinach wieczornych, zmęczeni , ale bardzo zadowoleni. Zwiedzili dwa ukochane przez Karola Wojtyłę miasta . Przed nim jeszcze Rzym !

     


 Konferencja Inauguracyjna polsko-czeskiego projektu

 

 
     W dniu 19 października 2010 r. Uniwersytet Śląski w Cieszynie był organizatorem Konferencji Inauguracyjnej polsko-czeskiego projektu Pt. „Instytucje i organizacje wspierające rozwój i socjalizację osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu cieszyńskiego i karwińskiego”. Stroną gastronomiczną spotkania zajęli się uczniowie naszej szkoły. Wychowankowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 przygotowali bankiet w sali sesyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

      

 

Urodziny Misia

 

       W dniu 15.10.10r. uczniowie szkoły podstawowej świętowali Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. To kolejna impreza czytelnicza w ramach programu „Czytające Szkoły”.
   
Tym razem dwa urocze misie zachęcały wszystkich do wspólnych harców. Były śpiewy, tańce, zabawy z elementami aktywności W. Sherborne i wspólne wykonywanie prac plastycznych. Rozmawialiśmy na temat misiów – bohaterów ulubionych bajek oraz czytaliśmy opowiadanie o urodzinach misia. Był oczywiście tort ze świeczkami i inne smakołyki przygotowywane na zajęciach kulinarnych. Balony, prezenty i życzenia…, a przede wszystkim dużo śmiechu i dobrej zabawy.

        

 

Galeria ->


Dzień Edukacji Narodowej


     Dnia 13.10.10. odbył się w naszej Szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowali go uczniowie pod kierunkiem nauczycieli. W programie były zabawne scenki z życia klasy, wiersze okolicznościowe, tańce i piosenki. Pani Dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom, a młodzież kwiaty i specjalnie na tę okazję zrobione przez uczniów kartki z życzeniami. Na widowni byli nie tylko obecni nauczyciele, pracownicy administracji, rodzice, ale także dawni nauczyciele, dyrektorzy Ośrodka, dziś już emerytowani. Na tych ostatnich, po części oficjalnej, czekała niezwykła niespodzianka. Przygotowano dla nich uroczysty poczęstunek i specjalną prezentację multimedialną. Złożyły się na nią wydarzenia z przeszłości Ośrodka skomponowane ze zdjęć archiwalnych. Toczyły się rozmowy, odżyły wspomnienia, wielu się wzruszyło. Oglądano też stare i nowe kroniki szkolne.

 

Galeria ->


                                    Święto Edukacji Narodowej

 

 

 

 

 

Za pracę, trud i wysiłek,
za cierpliwość, wyrozumiałość i trwanie                                                     

 

za ciepło i miłość... podziękowanie...

 

       Z okazji Święta Edukacji Narodowej najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom Naszego Ośrodka, satysfakcji z wykonywanej pracy, twórczych inicjatyw, a przede wszystkim radości, zadowolenia i wielu sukcesów.  


 

 Piżama party

 

             W dniu 13.10. odbyła się dyskoteka szkolna na dobry początek roku szkolnego. Organizował ją samorząd uczniowski. Tym razem była to impreza "Piżama party", więc każdy uczestnik przyszedł w piżamie.  Było mnóstwo śmiechu, wspaniała zabawa i dobry taniec.

         

 

Galeria ->


Teatralne "Trzy siostry"

 

 

       W piątek, tj.08.10.10 uczniowie naszej Szkoły w Teatrze w Czeskim Cieszynie oglądali próbę generalną spektaklu „Trzy siostry” Antoniego Czechowa w reż. B. Kołotki. To historia trzech sióstr: Olgi, Iriny i Maszy, które od wielu lat mieszkają w prowincjonalnym mieście i tęsknią za powrotem do ukochanej Moskwy, gdzie spędziły dzieciństwo. W atmosferze melancholii, bezczynności i bezsilności toczą się ludzkie dramaty, wynikające z głębokiego rozczarowania życiem i niespełnionych pragnień.  Nasi gimnazjaliści i uczniowie klas zasadniczych ze skupieniem oglądali  spektakl  razem z uczniami polskich szkół z Czeskiej Republiki.


Zwiedzamy Cieszyn - Kościół  Jezusowy

     O7.10.2010 uczniowie klas 5 i 6 szkoły podstawowej zwiedzili Kościół Jezusowy. Była to interesująca lekcja w ramach kształcenia regionalnego. Nasi  uczniowie poznali historię 300-letniego największego kościoła ewangelickiego w Polsce, obejrzeli bogate archiwum, przyjrzeli się z bliska cennym organom. Oprowadzający musiał odpowiadać na wiele pytań, zadawanych przez zaciekawionych  uczniów.

    


 

  Europejskie Dni Handicapu – Ostrawa 2010

 

   W ramach Europejskich Dni Handicapu w poniedziałkowy poranek 04.10.2010 nasza reprezentacja zawodników piłki nożnej wyjechała na turniej do Ostrawy w Republice Czeskiej. Zawodnicy rozegrali cztery mecze z drużynami ze Słowacji, Czech i Włoch. Nasza drużyna wygrała połowę meczy i zajęła czwarte miejsce przegrywając jedynie liczbą strzelonych goli. Wszyscy zawodnicy zostali obdarowani koszulkami, czapeczkami, plecakami oraz dyplomami.

 

  

 

 


 

Żegnamy lato-witamy jesień

 

          29 września 2010 uczniowie klas Szkoły Podstawowej uczestniczyli w imprezie „Żegnamy lato-witamy jesień”. W tym roku pogoda nie sprzyjała wyjściu na świeże powietrze, dlatego wspólne zabawy odbyły się na terenie placówki. W scenerii letnio-jesiennej uczniowie rozwiązywali zadania związane głównie z tematyką jesienną. Nie zabrakło zabaw imitujących szum wiatru, puzzli, zabaw z kolorową płachtą, ćwiczeń ruchowych i słuchowych.    Impreza prowadzona przez Panią Lato i Panią Jesień ,wzbudziła wiele pozytywnych  emocji i dostarczyła uczniom wielu wrażeń.
   Na zakończenie dzieci pożegnały Lato a w prezencie od Jesieni każdy uczeń otrzymał pieczonego ziemniaka.

     


Wycieczka do "Chlebowej chaty"

     W  dniu 24 września  uczniowie  klasy Va i Vb uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do  „Chaty Chlebowej” w Górkach Wielkich. Wychowankowie mieli możliwość zapoznania się  z tradycyjnym sposobem wypieku chleba. Uczniowie oglądali  maszyny wykorzystywane dawniej przy uprawie i obróbce ziarna (od ziarenka do bochenka). ieli możliwość samodzielnego osiewania mąki, formowania podpłomyków. Nie zabrakło także degustacji. Uczestnicy wycieczki kosztowali chleb żytni, podpłomyki  z masłem, miodem  lub smalcem, popijając kawą zbożową z mlekiem.
    Omówiony został również proces powstawania dawniej masła i twarogu, a także sprzęt do tego wykorzystywany. Gospodarze przedstawili wiele ciekawostek z życia pszczół, opowiedzieli jak pozyskiwano miód i pokazali sprzęt pasieczny.
    Wycieczka wzbogaciła wiedzę uczniów i wszystkim uczestnikom bardzo się podobała.

                       
                                                                                            



Warsztaty w Książnicy – Jak powstaje papier?

 

        W dniach 17.09. uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej oraz klasy I Szkoły Przyspasabiającejdo Pracy uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Książnicę Cieszyńską. Był to pokaz czerpania papieru. Nie tylko pokazano uczniom, jak produkowało się w dawnych czasach papier karbowany, ale także pozwolono im wziąć udział  w tym procesie. Nasi uczniowie , każdy z osobna, wytwarzali  swoją kartkę papieru, następnie ozdabiali ją własną pieczęcią i podpisywali piórem maczanym w kałamarzu. Oprócz tego każdy z uczniów poznał tajniki farbowania papieru i oczywiście wysłuchał ciekawej historii.  Warsztaty prowadzili pracownicy Książnicy przebrani za średniowiecznych mnichów. To były niezwykle interesujące zajęcia!

 

 

   


 

Dzień Misia

 

       W dniu 21.09. odbył się wesoły dzień w szkole współorganizowany przez samorząd Ośrodka. Był to pierwszy z wielu "Wesołych Dni", jakie przewidział w swoim programie Samorząd Uczniowski. Każdy przyniósł swojego ulubionego misia. W szkole było kolorowo, wesoło i bezpiecznie. Podsumowaniem dnia były zajęcia plastyczne, przeprowadzone w bibliotece szkolnej, w czasie których uczniowie wykonywali w różnych technikach plastycznych, obrazki misia.

 

   


   Sprzątamy nasz świat

 

           17.i  20.09. w ramach Ogólnpolskiej  Akcji "Cała Polska czyta dzieciom" uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach ekologicznych pod nazwą "Czytamy i sprzątamy świat". Zdobywali wiedzę na temat wtórnych odpadów i recyklingu. Rozmawiali o konieczności segregowania śmieci i sami próbowali je segregować do specjalnie przygotowanych pojemników. Na zakończenie zajęć głośno czytali i analizowali wiersz N.Usenko "Potwór Ekologiczny", wykonali prace plastyczne i wspólnie wyruszyli sprzątać świat.

 

 

    


 VIII Regionalne Dni Rybactwa

       Nasi uczniowie  w dniach  18-19.09.2010r. brali udział na skoczowskim rynku w VIII Regionalnych Dniach Rybactwa. Wychowankowie Szkolnego Kółka  Kulinarnego tj., Izabela Kałuża i Katarzyna Boehme wraz z opiekunką Anną Rozenkiewicz wzięli udział w Konkursie Karpia na przygotowanie najsmaczniejszej potrawy z ryby i zajęli wysokie 4 miejsce. Uczennice przygotowały Roladki z karpia z nadzieniem serowo-ziołowym w towarzystwie migdałów oraz kremowego sosu śmietanowo-cytrynowego (przepis dostępny na stronie internetowej szkoły). Jury po zakończeniu prac udzieliło młodym adeptom sztuki kulinarnej wielu bardzo przydatnych uwag i porad. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

                                                     

Zapraszamy do galerii


 

Rajd- "Z Tobą na Groń"

   W środę 15 września, kolejny raz wzięliśmy udział w VI Ogólnopolskim Rajdzie „Z Tobą na Groń” organizowanym przez SOSW w Kaczynie oraz PTTK „Ziemia Wadowicka”. O 7.00 rano wyjechaliśmy  z Cieszyna do Rzyk- Jagódek  gdzie o godzinie 9.30 nastąpiło zawiązanie rajdu i wyjście na Groń Jana Pawła II. Do pokonania mieliśmy wzniesienie  900 m, co wymagało od nas odpowiedniej sprawności – WSZYSCY DALIŚMY RADĘ!  -  góra została zdobyta.  A tam już same przyjemności: piękna pogoda i piękne widoki, wspólne śpiewanie przy schronisku, spotkania z przyjaciółmi  i oczywiście dla głodomorów pyszna grochówka.

 

  Do zobaczenia za rok – uczestnicy rajdu.

Galeria->


                                                                               Letnia Szkoła Młodych Pedagogów XXIV  

     W minionym tygodniu tj. 13-18 września 2010r. Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach był organizatorem Letniej Szkoły Młodych Pedagogów. Było to XXIV spotkanie młodych, początkujących badaczy z gronem wybitnych profesorów. Kierownikiem naukowym szkoły była Pani prof. zw. dr hab. Maria Dudzikowa. Problematyka tegorocznej Letniej Szkoły skoncentrowana była na orientacjach jakościowych w badaniach pedagogicznych. W czwartek 16 września stroną gastronomiczną imprez zajęli się uczniowie naszej szkoły. Wychowankowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 pod kierunkiem Pani Anny Rozenkiewicz, Pani Ireny Borkowskiej oraz Pani Małgorzaty Stodolskiej przygotowali bankiet, obiad oraz deser. W sali Uniwersytetu Śląskiego, w której odbywała się pierwsza część imprezy podano m.in. różnego rodzaju koreczki, kanapeczki, ciasta oraz półmiski owoców. Ponadto uczniowie serwowali zimne i ciepłe napoje. Obiad uczniowie przygotowali i podali w stołówce Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Cieszynie. W menu figurowało:

 

 

  -domowy rosół; 

 -puree ziemniaczane; 
 

-filet z kurczaka panierowany w płatkach kukurydzianych;

 

 

-filet z dorsza panierowany w płatkach kukurydzianych;
 
-surówka z marchwi i jabłek;
 
-surówka z selera, ananasa i rodzynek w sosie jogurtowo-śmietanowym;
 
-sałatka z ryżu, pieczarek i czerwonej papryki; 
 
-kompot owocowy;
 
-gruszki w sosie z czerwonego wina. 
 

 

Uczniowie przygotowali również dla wszystkich uczestników Letniej Szkoły Młodych Pedagogów paczuszki z tradycyjnymi cieszyńskimi ciasteczkami.   

 

 

                                       

                                                                                                                                                                    Zapraszamy do galerii

 


  Spotkania Zespołów Rewalidacyjno - Wychowawczych

 

 
20.09.2010. poniedziałek godz.13,30 dla uczniów szkoły podstawowej z niepełnosprawnościach intelektualną w stopniu umiarkowanym (klasa I-V),

 

              21.09.2010. wtorek godz.15,00 dla uczniów szkoły podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (klasy 4-6),

  • 22.09.2010. środa  godz. 15,00 dla uczniów gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (klasy 1-3),
  • 23.09.2010. czwartek godz. 15,20 dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim (klasy 1-3),
  • 27.09.2010. poniedziałek godz.15,00 dla uczniów szkoły przyspasabiającej do pracy z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym (klasy 1-2).
     

 

 

 

 

 
POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2010/2011 ODBĘDZIE SIĘ

 

 


DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW  1.09.2010 r. O GODZ. 9,00.

 

 

 

 

 

 

        Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 


 

 

Wspaniałych wakacji... 
 

Wszystkim koleżankom i kolegom, naszym rodzicom, 

dyrekcji szkoły, nauczycielom, pracownikom administracji

oraz naszym przyjaciołom i sympatykom 

życzymy wspaniałych wakacji,

zdrowia, słonecznej pogody i wielu, wielu niezapomnianych pr

zygód.  

 


 Ostatni szkolny dzień...

Dziś 18.06.2010r. niektórym uczniom naszego Ośrodka, zadzwonił po raz ostani dzwonek szkolny. Wychowankowie klasy drugiej – (kucharz/ malarz- tapeciarz) odebrali dzisiaj świadectwa ukończenia szkoły. Szczęśliwi uczniowie opuścili mury naszego Ośrodka…     

 

 

 

Czeka ich jeszcze jeden  test - egzamin zawodowy. Trzymamy za nich kciuki !

      

 

 



 

 

25.11.2009. I Międzyszkolny konkurs „ARANŻACJA STOŁU OKOLICZNOŚCIOWEGO”
 

W dniu 25 listopada 2009r. w naszej szkole został zorganizowany I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS, którego tematem była "Aranżacja stołu okolicznościowego”.
W zmaganiach wzięło udział łącznie 6 zespołów:
- Magdalena Zemła i Zuzanna Adamczyk (Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Oświęcimiu),
- Agnieszka Parma i Anna Zachradny ( Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wodzisławiu Śląskim),
- Marcelina Radecka i Klaudia Gorgosz (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wodzisławiu Śląskim),
- Alicja Kozłowska i Jadwiga Szostok (Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie),
- Katarzyna Boehme i Roksana Felkle (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Cieszynie),
- Anna Kawulok i Daniel Mandrela (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Cieszynie).
Aranżacje stołów zostały przygotowane przez uczniów na okoliczności: Sylwester we dwoje, Jesienne inspiracje, Chłopska wieczerza, Adwentowy czar, Spotkanie na Dzikim Zachodzie, Stolik wiejski.
Ocenie podlegały następujące elementy: organizacja pracy, aranżacja, prawidłowe nakrycie stołu, zaproponowane menu oraz nowatorstwo.

Wyniki konkursu:
I miejsce: Alicja Kozłowska i Jadwiga Szostok ze Skoczowa,
II miejsce:  Magdalena Zemła i Zuzanna Adamczyk z Oświęcimia,
III miejsce: Katarzyna Boehme i Roksana Felkle z Cieszyna.
GRATULUJEMY !!!

 

 Zapraszamy do galerii: konkurs-fotograficzny-miedzyszkolny

 

 

 


 

25.11.2009. Dyskoteka andrzejkowa

 

        Samorząd uczniowski zorganizował dyskotekę. Bawiliśmy się doskonale...

 

 

 

 

 

 

20 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka

 

 

 

 

     

   13.11.2009r. Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

              Proszę, dziekuję, przepraszam, życzę miłego dnia, pozdrawiam Cię.....  W tym dniu wszyscy w Ośrodku mieli uśmiechnięte buźki, pisali miłe pozdrowienia, częstowali się ciastem, słuchali wesołej muzyki w czasie przerw oraz podziwiali tematyczne prace plastyczne wykonane przez uczniów. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za miły dzień.

 

     

  

Zapraszamy do galerii: Dzień życzliwosci-i pozdrowień

 

 

 

 

Jesienny Konkurs Plastyczny

 

           Roztrzygnięty został Jesienny Konkurs Plastyczny. Na konkurs wpłynęło 76 prac plastycznych Naszych uczniów. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach wiekowych. Wystawa prac plastycznych zdobi szkolne korytarze. Cieszymy się z licznego udziału w konkursie i gratulujemy wszystkim uczestnikom.

 

     

 

 

 

 

11 listopada Święto Niepodległości

 

         Z okazji Święta Narodowego odbył się uroczysty apel. Uczniowie przygotowali tematyczną prezentację multimedialną. Wędrówka przez historię przypomniała najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski.  Apel zaprezentowali uczniowie, których przygotowali p.Grażyna Gawlas i p. Bronisław Brachaczek.

 

    


 

Zapraszamy do galerii: Święto Niepodleglości

 

 

 

                                                                            
                                                          Pasowanie.....  na ucznia naszego Ośrodka...:)
 

9 listopada 2009 z okazji pasowania na ucznia zorganizowane zostały dla uczniów SP zabawy . Uczniowie podzieleni na drużyny rozwiązywali zadania przygotowane przez p.Jesień i psotny Wiatr. Zabawy wzbudziły wiele pozytywnych emocji i dostarczyły uczniom wielu wrażeń.

 

          

 

 

 

 

    

     Apel z okazji Dnia Wszystkich Świętych         

Wizyta wicestarosty Mieczysława Szczurka

 

W dniu 30.10.2009. w naszej szkole działy się ważne rzeczy... Gościliśmy wicestarostę M.Szczurka, który uczestniczył w akademii z okazji Dnia Wszystkich Świętych. W poważnej atmosferze, przy dźwiękach muzyki i w blasku świec wysłuchaliśmy wierszy o życiu, przemijaniu, radosci i bólu.

 

Następnie wyróżniliśmy i nagrodziliśmy naszych zwycięzców w ostatnich konkursach sportowych, plastycznych i wewnątrzszkolnych.

           

 

 

 

 

 Wojewódzki Turniej w Tenisie Stołowym dla Osób Niepełnosprawnych

 

  W dniu 24.10.2009. odbył się Wojewódzki Turniej w Tenisie Stolowym, w który Ania Wieczorek zajęła 1 miejsce, a Janina Martynek 4 miejsce. Ania wygrała wszystkie mecze. W całym turnieju startowało 80 zawodników.  GRATULUJEMY!

 

 

 

 

Z wizytą w Straży Granicznej

 

         Dnia 23.10. 2009 uczniowie klas pierwszych zawodowych odwiedzili jednostkę Straży Granicznej. Celem wizyty była prezentacja broni strzeleckiej o której uczyli się w ramach przysposobienia obronnego. Funkcjonariusze Straży Granicznej zaprezentowali zarówno broń długą jak i osobistą, oraz specjalistyczne wyposażenie którego używają w swojej pracy. Niektórzy uczniowie zrobili sobie takie pamiątkowe zdjęcia.

 

                                     

 

 

 

 
                                                                                   „Przygody Sindbada Żeglarza”.

W dniu 22 października klasy III oraz IV SP wybrały się do Teatru Banialuka w Bielsku-Białej na przedstawienie teatralne zrealizowane na podstawie książki Bolesława Leśmiana pt: „Przygody Sindbada Żeglarza”.

        

 

 

 

 

 

Paraspartakiada Śląska i Zagłębia

 

W dniu 20.10.2009. odbyła się Paraspartakiada, w której startowało 15 drużyn z województwa śląskiego.           W konkurencji DART Szymon Paszkowiak i Ania Wieczorek zajęli 1 miejsce.

GRATULUJEMY !

 

 

 

 

  Podwójny konkurs na aranżację stołu okolicznościowego

 

Dnia 23 października 2009 roku  w naszej szkole odbył się II konkurs szkolny  "Aranżacja stołu okolicznościowego” oraz pierwszy fotograficzny  konkurs szkolny " Najlepsze wykonanie zdjęcia stołu okolicznościoiwego". Konkurs został zorganizowany przez Annę Rozenkiewicz, Martę Holeksa, Joanne Henszel-Kloske. 

W zmaganiach dekoracji stołu wzięły udział zespoły w składzie:
- zespół I: Karolina Szulik i Justyna Tomczyk (Stolik weselny),
- zespół II: Daria Mandrela i Magdalena Kożdoń (Stolik z okazji chrztu dziecka),
- zespół III: Iwona Jakus i Magdalena Kuziel (Stolik szachowy),
- zespół IV: Anna Kawulok i Daniel Mandrela (Stolik wiejski),
- zespół V: Roksana Felkle i Monika Górniak (Stolik jesienny),
- zespół VI: Katarzyna Kubok i Magdalena Mnich (Stolik indyjski),
- zespół VII: Janina Martynek (Stolik dziecięcy),
- zespól VIII: Izabela Kałuża i Katarzyna Boehne (Stolik bożonarodzeniowy),

Jury:
- Brygida Wnentrzak – Dyrektor SOSW w Cieszynie,
- Irena Borkowska -  Kierownik warsztatów szkolnych,
- Bronisława Szkutek –
- Magdalena Ciarka – nauczyciel SOSW,
oceniało: organizację pracy, prawidłowe nakrycie stołu, zaproponowane menu, nowatorstwo oraz wkład własny.
Wyniki konkursu:
Pierwsze miejsce:
Roksana Felkle i Monika Górniak
„STÓŁ JESIENNY”

Drugie miejsce:
Anna Kawulok i Daniel Mandrela
„STÓŁ WIEJSKI”

Trzecie miejsce
ex aequo:
Izabeli Kałuża i Katarzyny Boehne
„STOLIK BOŻONARODZENIOWY”
oraz
Iwony Jakus i Magdaleny Kuziel
„STOLIK SZACHOWY”

Dyplom uznania zdobyła:
Janina Martynek
„STOLIK DZIECIĘCY”

I pozostały tylko dyplomy, wspomnienia i zdjęcia: Szkolne kółko fotograficzne


W konkursie fotgraficznym

 I miejsce zajęła : Janina Martynek , wykonując zdjęcie Stołu jesiennego

II miejsce zajęła Agnieszka Jakubik, za zdjęcie Stołu wiejskiego

III nmiejsce zajęła Karolina Jakubik za wykonanie zdjęcia Stołu Szachowego

Zdjęcia zwycięzców  można obejrzeć na stronie: 
  GRATULACJE !!!

  

 

 

 

 

Uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela


    
Z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyła się w szkole uroczysta akademia. Dyrektor Ośrodka p. Brygida Wnentrzak-Szteler podziękowała nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trudną pracę, odważne pomysły i ich realizację. Wspanialy program przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycielek: Katarzyny Buchty,  Magdaleny Ciarki, Agnieszki Hanzel, Agaty Sowy, Iwony Niemiec, Elżbiety Wójtowicz.

I jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć: Dzień Nauczyciela

 

 

                                                      

  07.10.09r. Goście z Japonii w naszej szkole

  
 
To była niezwykła środa. Niezwykła , bo niespodziewana dla uczniów naszej szkoły. Postanowiliśmy zaprosić do szkoły przebywającą tymczasowo w Cieszynie panią Anetę Shimizu, mieszkającą na stałe w Japonii i pracującą w ambasadzie w Tokio. Przyjęła nasze zaproszenie i przybyła do szkoły ze swoimi dwoma córeczkami Niną i Mają.  Dziewczynki w wieku 9 i 6 lat od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie, bo odziedziczyły po tatusiu japońską urodę. Pani Shimizu rozpoczęła spotkanie od prezentacji  krótkiego  filmu o  urokach krajobrazowych  i kulturowych Japonii. Potem z pomocą Niny i Mai nauczyły nasze dzieci kilka japońskich słów i znaków. Potem pani Aneta opowiedziała nam o japońskiej szkole, do której uczęszcza Nina, i przedszkolu Mai, pokazując także zdjęcia. Nasi uczniowie byli bardzo zdziwieni tym, jak wiele obowiązków mają w Japonii dzieci już od przedszkola. I że nawet przedszkolaki dostają obowiązkowo do domu zadania na wakacje. Na koniec  goście rozdawali obecnym różne prezenty. Były wśród nich symboliczne dla Japonii origami - żurawie, pałeczki do jedzenia ryżu i inne. Goście z Japonii też zostali obdarowani prezentami wykonanymi przez naszych uczniów na zajęciach plastycznych. Bardzo się one podobały dziewczynkom i ich mamie. Potem wielu uczniów zrobiło sobie z gośćmi pamiątkowe zdjęcia.
    To było naprawdę miłe i pożyteczne spotkanie, które rozbudziło ogólne zainteresowanie Japonią. Zaś najmłodsi uczniowie naszej szkoły   wspominają przede wszystkim z sentymentem śliczne i sympatyczne japońskie dziewczynki.

A oto kilka pamiątkowych zdjęć:   Spotkanie z Japonią

 

 

 

                                                                                      

                                                                          Policjant w Naszej Szkole

      Dnia 5 października 2009r. Naszą Szkołę odwiedził pan policjant Mariusz  Tomica z Sekcji Ruchu Drogowego w Cieszynie. W swojej krótkiej pogawędce zwrócił szczególną uwagę na: bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły; noszenie znaczków odblaskowych; bezpieczną jazdę samochodem; odpowiedzialne zachowanie w domu, gdy pozostajemy w nim sami. Dzieci były podekscytowane i z zainteresowaniem słuchały ciekawych wypowiedzi gościa. Na naszych uczniach największe wrażenie zrobiły policyjne akcesoria takie jak strój, czapka, pałka policyjna. Uczniowie chętnie zadawali pytania a Pan Policjant cierpliwie na nie odpowiadał. Po wysłuchaniu pytań i udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi nasz gość został nagrodzony gromkimi brawami. Mamy nadzieję że Pan Policjant będzie miło wspominał wizytę w Naszej Szkole.

                       

 

 

 

Dysoteka  "Na dobry początek"

 

    1.10.2009. odbyła się dyskoteka integracyjna pod hasłem "Na dobry początek" organizowana przez samorząd uczniowski.  Uczniowie wspaniale bawili się przy gorących rytmach muzycznych. Wielu uczniów odkryło swoje talenty taneczne.

 

 

Zapraszamy do galerii:  Dyskoteki 2009

 

 

Spotkanie ze Snowbordzistką Pauliną Ligocką

 

     30.09.2009. w naszej szkole gościła Paulina Ligocka - polska snowboardzistka, brązowa medalistka mistrzostw świata  w half-pipe'ie z 2007 w Arosie, która jest pierwszą Polką - medalistką mistrzostw świata. W czasie spotkania na filmach mogliśmy zobaczyć tajniki tej dyscypliny sportowej, przebieg i rodzaje treningów oraz jeszcze raz przeżyć zwycięskie zjazdy. Urozmaiceniem były konkursy wiedzy sportowej, w których nagrodą były plakaty z autografem Mistrzyni. Wielkim wydarzeniem było wręczenie przez Gościa brązowych medali zdobytych przez naszych uczniów na Olimpiadzie Specjalnej w Bydgoszczy.
Bardzo cieszymy się, że Paulina Ligocka odwiedziła naszą szkołę.

 

 

 

 

„Święta Pieczonego Ziemniaka”


         Dnia  28 września 2009 najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy I-VI) uczestniczyli w zabawach zorganizowanych z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Pogoda dopisała więc impreza odbyła się na campingu „Olza”. Dzieci brały udział w następujących zabawach:  czarodziejski worek, rzut do celu, slalom z ziemniakami i ziemniaczany taniec. Na zakończenie nie zabrakło poczęstunku. Wszyscy smakowaliśmy pysznych pieczonych ziemniaków, prosto z ogniska.


 

 

 

 

VII Regionalne Dni Rybactwa mamy juz za sobą ...

    Nasi uczniowie  w dniach  19-20.09.2009r. brali udział na skoczowskim rynku w VII Regionalanych Dniach Rybactwa. Wychowankowie Szkolnego Kólka  Kulinarnego tj, Roksana Felkle i Adam Tetłak wraz z opiekunką Anną Rozenkiewicz wzieli udział w Konkursie Karpia na przygotowanie najsmaczniejszej potrawy z ryby i zajeli wysokie V miejsce. Natomiast uczestnicy Szkolnego Kólka  Fotograficznego tj Janina Martynek,
Karolina Sipek i Maksymilian Misiarz wraz z opiekunką  Martą Holeksą uwieczniali na fotografiach zmagania uczestników licznych konkursów oraz kibicowali swoim kolegom i koleżankom. W ramach podziękowania za poświęcony czas otrzymali pamiątkowy dyplom od głownego organizatora imprezy- Andrzeja Stannego.

 

 

 

 

 

                 

V Rajd  „ Z Tobą na groń”      

Do trzech razy sztuka.... !  16.09 2009 r. w końcu  udało się nam wybrać na rajd " Z Toba na groń". Pogoda była śliczna,a my wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

 

Zapraszamy do galerii: Rajd z Tobą na groń

 

 

W dniach 10-13 września nasza drużyna chłopców wzięła udział w XI Ogólnopolskim
Turnieju Piłki Nożnej Drużyn 7-osobowych Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy.
 Piłkarze zajęli III miejsce zdobywając brązowe medale.

Gratulujemy!

 

 

 

W DNIU 9 WRZEŚNIA 2009 ROKU O GODZ. 16,00 ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE RODZICÓW

 

SERDZECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

POCZATEK ROKU SZKOLNEGO  2009/2010

 

                                ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 1 WRZEŚNIA 2009 ROKU O GODZINIE 9,00

 

                                                             SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

 

 


10.06.2009.KONKURS INFORMATYCZNY "MYSZKĄ MALOWANE"

Uczniowie malowali pocztówkę z wakacji.

1 miejsce Daniel Mandrela, 2 miejsce Szymon Linnert, 3 miejsce Szymon Paszkowiak.

GRATULACJE!

 

 

  „VI MAŁOPOLSKA OLIMPIADA JAJCARSKA W ZAKOPANEM ”
 

Dnia 01 czerwca 2009 r. Prywatne Technikum Hotelarskie w Zakopanym zorganizowało VI Małopolską Olimpiadę Jajcarską czyli Europejskie Zielone Świątki.

W konkursie wzięło udział 9 drużyn. Zespoły przygotowały m.in. jajecznicę: indyjską, meksykańską, portugalską, węgierską, niemiecką, turecką, francuską, z żurawiną, z pokrzywą.

Nasi uczniowie w składzie Roksana Felkle, Adam Tetłak, Dariusz Sikora przyrządzili jajecznicę z miodem. Potrawa z dodatkiem pszczelarskiego specjału była nowością na Olimpiadzie. Stoisko udekorowane akcesoriami pszczelarskimi i poczęstunkiem różnych gatunków miodu było najbardziej oblegane przez gości i uczestników.

Nasi podopieczni z Olimpiady wrócili z pucharem VI Małopolskiej Olimpiady Jajcarskiej i cennymi nagrodami.

 

 

EUROPEJSKI PIKNIK SZKOLNY


W dniu  29.05.2009 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Cieszynie odbył się Europejski Piknik Szkolny pod patronatem Starosty Cieszyńskiego Pana Czesława Gluzy „Z Europą za pan brat”. Celem imprezy było podkreślenie znaczenia pięcioletniego członkowstwa Polski w Unii Europejskiej oraz przybliżenie tradycji i kultury innych państw członkowskich. Zaplanowana wcześniej impreza plenerowa, niestety ze względu na nie pogodę  przeniesiona została do budynku Ośrodka. Nie umniejszyło to jednak jej atrakcyjności, a wszystkie zaplanowane gry i zabawy odbyły się.
Przybyłych gości, zaproszone szkoły, uczniów Ośrodka, rodziców przywitała SZ.P. Dyrektor SOSW w Cieszynie mgr Brygida Wnentrzak - Szteler  życząc Wszystkim wspaniałej zabawy. Następnie głos zabrał Starosta Cieszyński P. Czesław Gluza witając wszystkich zebranych gości, grono pedagogiczne, rodziców i uczniów podkreślił wartość dorocznego festynu szkolnego w szczególności zwracając uwagę na przeciwdziałanie marginalizacji osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej.Wśród zaproszonych gości byli m.in.  C. Gluza - Starosta Cieszyński, S. Kubicius - członek Rady Powiatu, M. Rajwa - zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Cieszyńskiego, L. Legierska - dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Cieszynie, D. Labaj - dyrektor Gimnazjum nr 3 w Cieszynie, K.Folwarczny - wójt gminy Hażlach oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół – SOSW w Wodzisławiu, ZSS w Pszczynie.
Imprezę rozpoczęli  uczniowie z klas I – V SP w  polskim tańcu narodowym, Polonezie. Dzieci, przygotowane przez swoje nauczycielki, wystąpiły w pięknych strojach cieszyńskich.   
Następnym elementem programu były prezentacje krajów europejskich przygotowane przez zaproszone placówki. Wystąpiły zespoły ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wodzisławiu Śląskim, Zespołu Szkół Specjalnych w Pszczynie, oraz uczniowie z naszej szkoły. Uczniów Naszego Ośrodka przygotowywał P.
Kolejnym Europejskim akcentem stał się pokaz mody europejskiej wybranego kraju przygotowany przez zaproszone placówki. Ta konkurencja wzbudziła salwy śmiechu, a „modelki i modele” w niczym nie odbiegały od profesjonalistów.
Następnie zespoły szkół rozegrały konkurencje sportowe: mecz piłki nożnej „Europejska Liga Mistrzów”, rozgrywki w siatkówce/rzucance plażowej, konkurencje sprawnościowe - wyścigi, zabawa edukacyjna „Europejska karta rowerowa”. Ogromnym powodzeniem cieszyły się konkurencje muzyczne: kurs tańca „W europejskim rytmie”, zgadywanka muzyczna „Jaka to melodia?”, Wesołe karaoke „Mini Eurowizja”.
Całość występów uatrakcyjniały  profesjonalne zespoły muzyczne, w których na co dzień śpiewają i grają pracownicy Naszego Ośrodka.
 Równolegle z występami odbywały się konkurencje plastyczne: plener malarski „Pocztówki europejskie”, wyrób biżuterii „Euro-Jubiler”,  projekt na euro (polski akcent na banknocie), pokaz makijażu „Bonjour Paris” oraz  konkurs „W europejskim butiku”. Wielkim powodzeniem cieszyły się stanowiska, na których dzieci mogły malować twarze w ulubione wzory i kolory.( Do najczęściej wybieranych należał Spiderman ).
Swoje „literackie wiadomości” dzieci miały okazję pokazać w konkursie „Bajkowy Świat”, który odbył się w bibliotece szkolnej. Uwieńczeniem tego konkursu były ilustracje do wybranej bajki wykonane przez dzieci dowolną techniką.
Uczniowie SOSW Cieszyn przygotowali również prezentacje multimedialne, które były odzwierciedleniem nowej formy zajęć rewalidacyjnych na terenie szkoły(techniki multimedialne). Przygotowanie  konkursowych  prezentacji kulinarnych  krajów europejskich, zainspirowane były  zakończonym przed tygodniem (16-23.05.2009)  pobytem w  szkole  Terramo we Włoszech, gdzie uczniowie SOSW mieli okazję spędzić tydzień w rodzinach włoskich rówieśników, zapoznać się z kulturą południowych sąsiadów, spotkać się z uczniami szkół biorących udział w projekcie (Wielka Brytania, Turcja, Włochy) ,zawiązać nowe przyjaźnie oraz wymienić doświadczenia. W ramach tej konkurencji przygotowano Makaronowe inspiracje – Włochy, Szwedzki stół – Szwecja, Grecka biesiada – Grecja.
 Potrawy i nakrycia stołów przygotowywali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Cieszynie pod kierunkiem nauczyciela praktycznej nauki zawodu.
Nagrody główne – 3 aparaty cyfrowe ufundowane przez Starostę Cieszyńskiego przeznaczone były jako wygrane w konkursach : Wiedza o Unii Europejskiej, Prezentacja Kraju Unii Europejskie oraz Pocztówka Europejska.
Dwie nagrody główne zdobyli uczniowie naszej szkoły zaś trzecią uczeń szkoły w Wodzisławiu Śląskim.
W czasie trwania pikniku uczestnicy oraz ich opiekunowie mieli możliwość degustacji ciast przygotowanych dla nich przez uczniów, rodziców, sponsorów oraz ufundowanych przez Starostę Cieszyńskiego. W porze obiadowej zaś wszyscy poczęstowani zostali pyszną kiełbaską z grilla.

 

 

  21 MAJA 2009 - XV MITYNG LEKKOATLETYCZNY W BIELSKU BIAŁEJ.

Uczniowie jako drużyna zajęli 3 miejsce.

GRATULACJE!

 

 

KONKURS „KUCHNIA UNII EUROPEJSKIEJ”
 
Dnia 20 maja 2009 r. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle odbył się konkurs zorganizowany przez Starostwo Powiatowe z okazji 5-tej rocznicy wstąpienia Polski do UE "Kuchnia Unii Europejskiej”.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: danie główne na bazie mięsa oraz deser. Jury w składzie:
Michał Rajwa – zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie,
Wojciech Czyż – szef kuchni hotelu „Olympic” w Ustroniu,
Joanna Białas – właścicielka cukierni „Janeczka w Wiśle”,
Danuta Kozyra – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle,
Joanna Gwizdała – nauczyciel ZSR W Cieszynie,
Anna Rozenkiewicz – nauczyciel SOSW w Cieszynie,
oceniali:
Uczestnicy konkursu przygotowali dania kuchni różnych narodów: Francji, Niemiec, Belgi, Hiszpanii, Grecji oraz Polski. Cenne nagrody zwycięzcom wręczył Starosta Powiatu Cieszyńskiego Czesław Gluza.
Nasi uczniowie w składzie Roksana Felkle, Sonia Karandys, Dariusz Sikora zaprezentowali się bardzo dobrze. Przygotowali potrawy kuchni FRANCUSIEJ. W kategorii danie na bazie mięsa Darek przyrządził Polędwice wieprzowe ze śliwkami (FILET DE PORC AUX PRUNEAUX). W kategorii deser Roksana przygotowała Gruszki w sosie z czerwonego wina (POIRES AU VIN POUGE) natomiast Sonia przyrządziła płonące naleśniki SUZETTE.
 
Wszystkim zawodnikom gratulujemy !!!

 

 


13.05.2009. - VII INTEGRACYJNY HALOWY SŁONECZNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W PSZCZYNIE.

Nasza drużyna zajęła I miejsce.

  A oto jej skład: D. Filipczak, A. Moiczek, M.Walica, G. Niemiec, R. Małyjurek, D. Niemiec, A. Kmiecik.

Opiekun: M.Andrzejewski.

GRATULACJE!

 

 

20.04.2009. MUSICAL "NIE TRESUJE SIĘ MOTYLI"
 

                   W dniu 20 kwietnia 2009 roku uczniowie SOSW w Cieszynie mieli okazje obejrzeć w Teatrze Adama Mickiewicza   musical pt. „ Nie tresuje się motyli”, który przedstawiany był przez grupę taneczną PAS DE BOURREE. Spektakl poświęcony był problematyce ucieczek z domu dorastającej młodzieży. Miał na celu uświadomienie widzowi, że słuchanie drugiego człowieka może uchronić go przed tragedią osamotnienia.  Bardzo wyraźnie wskazywał, jedną z przyczyn ucieczek młodych ludzi z domów, którą jest brak zainteresowania nimi ze strony rodziców i opiekunów.  Ucieczkę dziecka z domu na ogół poprzedza szczególna forma "ucieczki dorosłych", którzy nie interesują się problemami swoich dzieci a skupiają się jedynie na zaspokojeniu ich potrzeb materialnych.

 

 

KONKURS SZKOLNY
„ARANŻACJA STOŁU OKOLICZNOŚCIOWEGO”

 
W dniu 20 marca 2009r. w naszej szkole został zorganizowany KONKURS, którego tematem była "Aranżacja stołu okolicznościowego”. W zmaganiach wzięły udział zespoły dwu i trzy osobowe w składzie:
- zespół I: Anna Wieczorek, Daniela Dybza, Karolina
- zespół II: Rafał Taranda, Marek Kaczmarczyk, Mateusz Radzimiński
- zespół III: Anna Czylok, Witold Janczar, Łukasz Polok
- zespół IV: Karolina Szulik, Roksana Felkle
- zespół V: Iwona Wiatrowska, Sandra Przybyła
- zespół VI: Adam Tetłak, Daniel Hek
- zespól VII: Sylwia Jakus, Karolina Sipek
Ocenie podlegały następujące elementy: organizacja pracy, aranżacja, prawidłowe nakrycie stołu, zaproponowane menu oraz nowatorstwo.
Pierwsze miejsce zdobyli Adam Tetłak i Daniel Hek.
„STÓŁ WIELKANOCNY”
Drugie miejsce zdobyły Sylwia Jakus i Karolina Šipek.
„WIOSENNE ŁĄKA”
 
Trzecie miejsce zdobyły Iwona Wiatrowska i Sandra Przybyła.
„STOLIKA DLA ZAKOCHANYCH”
 
Anna Wieczorek, Daniela Dybza, Katarzyna Kliś przygotowały aranżację
Pt. „STOLI WALENTYNKOWY”.
Rafał Taranda, Marek Kaczmarczyk, Mateusz Radzimiński przygotowali stolik Pt. „ WIEJSKIE JADŁO”.
Anna Czylok, Witold Janczar, Łukasz Polok przygotowali aranżację Pt. „STÓŁ KOMUNIJJNY”.
Natomiast Karolina Szulik, Roksana Felkle przygotowały aranżację Pt. „ZŁOTY SEN”.
 
  GRATULACJE!

 

 

UROCZYSTE OTWARCIE NOWYCH SAL

Z udziałem władz Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Kuratorium Oświaty w Bielsku- Białej w dniu 27 lutego bieżącego roku, w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Cieszynie odbyły się uroczystości związane z otwarciem nowej sali gimnastycznej, jednej z sal lekcyjnych oraz nowoczesnej pracowni technologii gastronomicznej.
Wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się Naczelnik Wydziału Edukacji Maria Pindur, Członek Zarządu ds. Edukacji  Stanisław Kubicius, wizytator kuratorium Oświaty w Bielsku- Białej Janusz Janota, członkowie komisji Edukacji; Cz. Haczek, L. Kuboszek, G.Broda
Uczestnicy uroczystości zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Wszystkich przybyłych gości, uczniów i rodziców powitała dyrektor Ośrodka mgr Brygida Wnentrzak - Szteler. W swoim wystąpieniu nawiązała do53 - letniej historii szkoły, przypomniała zebranym strukturę ośrodka oraz zmiany jakie dokonały się na przestrzeni lat w odniesieniu do świadczonych usług edukacyjnych. Obecnie Ośrodek kształci uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym na wszystkich poziomach edukacyjnych. W skład Ośrodka wchodzą Szkoła Podstawowa nr8, Gimnazjum nr 4 Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5 od września 2009 roku Szkoła przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz sprzężeniami. Ponadto w Ośrodku funkcjonują Zespoły Wczesnego Wspomagania, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju dzieci „Nasze  Dzieci” oraz internat - podkreśliła znaczenie nowych form zajęć rewalidacyjnych -  ukierunkowanych na oddziaływania w szczególności korekcyjno – terapeutyczne i usprawniające  i udziału Ośrodka w wielu projektach. W chwili obecnej realizowany jest projekt „Comenius – Uczenie się przez całe życie” pod nazwą CULTURE SQURE kwadrat kulturowy dzięki któremu uczniowie poznają zwyczaje i kulturę Anglii, Włoch, i Turcji.
 Już w maju czeka nas wyjazd do Włoch do miejscowości Terramo. Uczniowie będą mogli zwiedzić miasto nawiązać nowe znajomości i doświadczyć w jaki sposób dzieci i młodzież zdobywają wiedzę....
Dyrektor podziękowała władzom Starostwa Powiatowego w Cieszynie za wsparcie w podejmowaniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych przez SOSW oraz środki finansowe dzięki którym możliwa jest tak prężna modernizacja  oraz przeprowadzanie remontów pomieszczeń Ośrodka w tym remont sali gimnastycznej  oraz remont i wyposażenie nowoczesnej pracowni technologii gastronomicznej dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej .
Kolejnym etapem uroczystości otwarcia sali gimnastycznej było uroczyste przecięcie wstęgi przez członka zarządu S.Kubiciusa, wizytatora J. Janotę i oraz występ przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

 

 


      DNI PROFILAKTYKI – DZIEŃ CZERWONY "ZDROWE SERCE"
 

 
Stoisko ze zdrową żywnością
 
 
W poniedziałek 24.11.2008 r. w ramach Dni Profilaktyki, w naszej szkole klasa 1kz przygotowała stoisko ze zdrową żywnością. Uczniowie pionu gastronomicznego w składzie: Monika Górniak, Karolina Szulik, Roksana Felkle, Dariusz Sikora przygotowali następujące potrawy:
 
Ø ciasto puddingowe (smak: waniliowy, kakaowy, owocowy),
Ø koreczki z winogronami,
Ø świeży sok z marchwi i jabłek,
Ø sałatka z selera,
Ø półmiski świeżych owoców,
Ø półmiski świeżych warzyw.

 

 

                                                             

                                                               Konkurs "Twój niezbędnik zdrowia"

 

Dnia 17 czerwca 2010 roku w cieszyńskim starostwie zostały ogłoszone wyniki konkursu "Twój niezbędnik zdrowia” Konkurs był rozstrzygnięty w 3 kategoriach: plakat, ulotka i prezentacja multimedialna,.  W konkursie wzięli udział uczniowie powiatu cieszyńskiego w tym również uczniowie naszego Ośrodka, którzy  okazali się niepokonani w ilości zajętych miejsc.

                         

                  

                                      Wyniki konkursu

I miejsce „Twój niezbędnik zdrowia- plakat” – Cecylia Olszar

II miejsce „Twój niezbędnik zdrowia – prezentacja multimedialna” Agnieszka Jakubik

II miejsce „Twój niezbędnik zdrowia - plakat” Justyna Studnicka

Wyróżnienie „Twój niezbędnik zdrowia- plakat ” Szymon Linnert

   

 

                                                                                                  Zapraszmay do obejrzenia prac

 


                                                                     " Już 1200 lat Cieszynem cieszy się świat"

 

W piątek 11.06.2010. od godz.10,00. przy budynku SOSW po raz kolejny odbył się piknik szkolny pod hasłem "Już 1200 lat Cieszynem cieszy się świat". Zaproszeni goście: Starosta Cieszyna –  Czesław Gluza, wicestarosta Mieczysław Szczurek, Naczelnik Wydziału Edukacji Maria Pindur, zastępca Michał Rajwa i pracownicy wydziału Wioletta Jeleń i Beata Swoboda, dyrektor Poradni PP Lucyna Legierska, prezes ZNP Jadwiga Lincer i przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego z grupą podopiecznych mogli zobaczyć inscenizację legendy "O założeniu miasta Cieszyna",  w wykonaniu wychowanków internatu naszego Ośrodka przygotowaną przez wychowawców: Marię Kowalczyk i Łukasza Jabłońskiego. Po zakończeniu występu aktorzy wspólnie ze Starostą pozowali do zdjęć. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ młodszych artystów pt „ 12 godzin życia myszek” oraz „Bociany i żaby”. W trakcie trwania pikniku swoją obecnością zaszczycił nas swoją obecnościa Burmistrz Miasta Cieszyna – Bogdan Ficek. Dla uczniów szkoły podstawowej były przygotowane różne gry i zabawy: kalambury, malowanie balonów, zabawy z Klanzą, rzuty do celu „Pajacyk”, loteria fantowa i wesoły plac zabaw w ogródku przyszkolnym. Odbyły się także zawody sportowe o Puchar Piasta, konkursy i warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i rodziców, gry i zabawy ruchowe, karaoke, konkursy wiedzy, malowanie twarzy, warsztaty biżuterii i dekoratorstwa, konkurs gwary. Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych „Cieszyn w kwiatach” i „Witaminy dla chłopaka i dziewczyny”.  Atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w zabytkowym samochodzie. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty kulinarne: pieczenie ciasteczek, wesołe miny za witaminy i pokaz aranżacji stołów. Wszyscy uczestnicy pikniku mogli ugasić pragnienie lemoniadą i napojami w Witamin Barze i podelektować się orzeźwiającą sałatką owocową. Ogromnym powodzeniem cieszyły się rozmaite słodkie wypieki, naleśniki i gofry, potrawy z grila, placki ziemniaczane z wyrzoskami oraz przepyszny bogracz. Wszystkim dopisywał dobry humor oraz słoneczna pogoda.  

                                                                                                                                        Zapraszamy do galerii

 


                                  

    "Po prostu miłość"         

  

  W ramach profilaktyki tygodnia uczuć pt: "PO PROSTU MIŁOŚĆ"  prowadzonego przez p.pedagog Beatę Widerę-Brzóskę odbędzie się koncert Tomasza Zółtko zorganizowany przez p. Elizę Comber, który będzie miał miejsce 9.06.2010 r., o godz.9:00 w sali gimnastycznej SOSW w Cieszynie.

 

                    

                                                     Serdecznie zapraszamy...

 


                                                         

                                                          VII Olimpiada jajcarska w Zakopanem

 


Dnia 01 czerwca 2010r. Prywatne Technikum Hotelarskie w Zakopanym zorganizowało VII Małopolską Olimpiadę Jajcarską czyli Europejskie Zielone Świątki.
Poprzez Olimpiadę Jajcarską organizatorzy chcą nawiązać do staropolskiego zwyczaju obchodzenia Zielonych Świątek. Prawie wszędzie palone są wtedy ogniska, a w dawnych czasach tradycją było smażenie jajecznicy. Ten zwyczaj utrzymuje się do dziś w niektórych rejonach Polski oraz w kilku krajach europejskich. Organizatorzy wykorzystują co roku Dzień Dziecka, żeby nawiązać do starych tradycji i połączyć naukę z zabawą i wypoczynkiem. W konkursie wzięło udział 9 drużyn. Zespoły przygotowały m.in. jajecznicę: włoską, kalifornijską, grecką, rosyjską. Nasi uczniowie w składzie Izabela Kałuża, Katarzyna Boehme, Michał Szczęch przyrządzili jajecznicę z szamapnem i kawiorem. Potrawa KUCHNI ROSYJSKIEJ była nowością na Olimpiadzie w Zakopanem. Nasi podopieczni wrócili z pucharem VII Małopolskiej Olimpiady Jajcarskiej i cennymi nagrodami.

 


 
                                                                  Nie zapominamy o naszych matkach...
 
 

Z okazji Dnia Matki i zbliżającego się Święta Taty najmłodsi uczniowie SP zaprosili swoich kochanych rodziców do szkoły. Przygotowali dla nich program artystyczny w którym nie zabrakło krótkich wierszyków i wesołych piosenek. Później mili goście zostali obdarowani, przez swoje pociechy, laurkami a następnie zostali zaproszeni na ciasto i kawę.

        


 

                                                                                                     Indie, jakie nie znamy


    26.05.10 w naszym Ośrodku miało miejsce interesujące spotkanie, o którym już kilka dni wcześniej informował plakat następującej treści „Zapraszamy na spotkanie z podróżniczką. Temat- Indie”. Gościem była pani Sylwia Macura. Jej  pasją  są podróże, a ulubionym krajem  -  Indie. Odbyła już czterokrotnie podróże do Indii i ma na ten temat wiele do powiedzenia. Zgodziła się na spotkanie z naszymi uczniami, by podzielić się tą wiedzą. Prezentacja odbyła się w Sali 114 w dwóch grupach, by dać wszystkim uczniom możliwości uczestniczenia w spotkaniu. Tym razem Pani Sylwia opowiadała o swoich wędrówkach po Tybecie. Wspinała się nawet na wysokość ponad 3000m npm. Mówiła  o spotkaniach z mieszkańcami  Tybetu. Choć żyją w bardzo skromnych, jeśli nie powiedzieć biednych, warunkach, mają tyle pogody ducha!  I tak często się uśmiechają. Widzieliśmy to na zdjęciach. Spotkanie zakończył  konkurs. Należało wymienić najwyższy szczyt w Himalajach. Chodziło oczywiście o Mount  Everest . Na zwycięzcę czekała nagroda przywieziona z Indii. Wielu uczniów odpowiedziało poprawnie, ale nagrodę przyznano drogą losowania. Szczęśliwą zwyciężczynią okazała się Kasia Klich, uczennica klasy II szkoły zawodowej.

            

 


SOSW bierze udział w Dniu Godności....

 

 

Podczas obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w dniu 07.05.2010. wychowankowie internatu reprezentowali SOSW wystawiając prace rękodzielnicze. W czasie wystawy prowadzona była sprzedaż wyrobów, z której pozyskaliśmy 160zł.Prezentowane przez nas artykuły dekoracyjne wykonane zostały podczas terapii zajęciowej w szkole i w internacie różnorodnymi technikami m.in. decupage- technika serwetkowa, malarstwo, papieroplastyka, tkactwo i szycie. Dużym zainteresowaniem i powodzeniem cieszyły się przedmioty drewniane ozdobione techniką decupage.W czasie trwania obchodów wykonane zostały zdjęcia i udzielono wywiadu do prasy lokalnej.
 Wychowankowie internatu w czasie zajęć popołudniowych przygotowali pięć plakatów promujących naszą placówkę, które zostały rozwieszone w Parku Pokoju.  Na plakatach umieszczono informacje i ofertę edukacyjną SOSW oraz prace malarskie dzieci. W czasie trwania imprezy rozprowadzane były ulotki zawierające informacje i zdjęcia o naszej placówce.



                                                                                                                              Zapraszamy do galerii

      


                    

Konkurs o mistrza tabliczki mnożenia
 

Dnia 6.05.2010 roku odbył się konkurs o mistrza tabliczki mnożenia.
Konkurs odbywał się przy komputerach i wywołał mnóstwo emocji wśród uczniów.

Nagrodzeni uczniowie:
 
Szkoła podstawowa:
1. Klaudiusz Kapuśniak
2. Kamil Heller
3. Karol Giemza
 
Gimnazjum:

1. Piotr Matwiejczyk
2. Paulina Kasperek
3. Agnieszka Jakubik
 

Szkoła zawodowa:
1. Anna Wieczorek
2. Cecylia Olszar
2. Adam Kmiecik
3. Katarzyna Boehme
3. Łukasz Troszok
 

Szkoła przysposabiająca:

1. Daniel Mandrela
2. Daria Mandrela
 

Specjalne wyróżnienie dla: Dawida Burego
 
Wszystkim uczniom jeszcze raz bardzo gratulujemy.
 


      

NASI UCZNIOWIE MISTRZMI
W ARANŻACJI STOŁU NA POPOŁUDNIOWĄ HERBATKĘ



Dnia 29 kwietnia 2010 roku w cieszyńskim starostwie odbył się konkurs, dla szkół, pod tytułem „Artystycznie i ze smakiem przygotuj stół na popołudniową herbatkę dla dwojga”. Do konkursu zgłosiło się 11 dwuosobowych zespołów z Cieszyna, Skoczowa i Wisły. Pracę uczniów oceniło Jury w składzie: Starosta Czesław Gluza, Wicestarosta Mieczysław Szczurek, dr Ilona Pawlik z Uniwersytetu Śląskiego, Teresa Wałga z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Daria Mielczarek z Wydziału Edukacji, Izabela Lewosińska i Iwona Deperas – promotorki zdrowia, Krystyna Sznapka z Szpitala Śląskiego. Ocenie jury podlegało: pomysłowość i oryginalność aranżacji, estetyka nakrycia stołu, kolorystyka dekoracji i zastosowane elementy i materiały.
Naszą szkołę reprezentowały cztery zespoły:
- Magdalena Mnich i Magdalena Kuziel. Dziewczęta zaproponowały stół i menu pt. „Nad pięknym modrym Dunajem”. Do herbaty o smaku owoców tropikalnych z dodatkiem hibiskusa i róży podały sernik wiedeński oraz owoce z białej i mlecznej czekoladzie.
- Anna Cieślar i Anna Kawulok. Uczennice wykonały stół pt. „Morskie inspiracje”. Podały herbatę cejlońską o słodkim posmaku karmelu oraz ananas nadziewany owocami.
- Izabela Kałuża i Patrycja Pitura. Uczennice zaproponowały stół pt. „Rosyjska herbatka”. Do oryginalnej mieszanki czarnych herbat z Cejlonu podały rosyjski deser Kogel-mogel (gogol-mogol) oraz dojrzałe winogrona i truskawki.
- Katarzyna Boehme i Cecylia Olszar. Dziewczęta wykonały stół i menu pt. „W rytmie flamenco”. Uczennice przygotowały herbatę hiszpańską mandarynkę z dodatkiem owoców, suszonej skórki pomarańczy oraz liści maliny. Zaserwowały naleśniki na chudym mleczku z nadzieniem migdałowym w towarzystwie soczystych winogron oraz odżywcze ciasteczka cynamonowe.  



WYNIKI KONKURSU

I MIEJSCE
IZABELA KAŁUŻA i PATRYCJA PITURA
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY w CIESZYNIE

II MIEJSCE ex aequo
ANNA KAWULOK i ANNA CIEŚLAR
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY w CIESZYNIE

SYLWIA BUDZIŃSKA i MAREK WIGŁASZ
ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO-GASTRONOMICZNYCH w CIESZYNIE

III MIEJSCE ex aequo
KATARZYNA BOEHME i CECYLIA OLSZAR
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY w CIESZYNIE

PAULINA KOZŁOWSKA i KLAUDIA OLSZOWSKA
ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNO-HOTELARSKICH W WIŚLE

Laureaci otrzymali cenne nagrody: porcelanowe dzbanki z zaparzaczkami, zestawy filiżanek i talerzyków, koszulki „Big Star” oraz dyplomy. Uczestnicy konkursu uczestniczyli również w seminarium pt.: „Jedz zdrowo i nie tyj”.

GRATULUJEMY !!!

                                                                                                                  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

 


 

Starostwo w naszych progach... 

 

   W piątek 23.04.2010 r.  nasz Ośrodek odwiedział Starosta Cieszyński Czesław Gluza, który na ręce  Pani Dyrektor wręczył odblaski na rowery i opaski odblaskowe   Podczas uroczystości  nasi uczniowie przedstawili program artystyczny.  Starosta wręczył dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Dla wszystkich  naszych wychowanków, zakupiono odblaskowe opaski sprężyste z nadrukowanym logo Starostwa i Komendy Policji Powiatowej w Cieszynie.

 

 

    

    

 


 

                

  

 

    Po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób,  w tym prezydent  Lech Kaczyński z małżonką Marią, pozostał w naszych sercach ból, milczenie, łzy...

 

Łączymy się w żałobie

 



Wiosna idzie,
a z nią Święta.
Ktoś o Tobie dziś pamięta.
Życzy jajek kolorowych
i kurczaków odjazdowych.
Pyszne ciasta jedz na zdrowie
i miej wciąż zielono w głowie!:)
Niech tradycja wodą leje,
bo zajączek dziś szaleje.

 

                                         WESOŁYCH  I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELANOCNYCH !

 


I Szkolny konkurs  – „KARTA MENU”

 


 W dniu 31 marca 2010r. w naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs, którego tematem było zaprojektowanie karty menu. W zmaganiach wzięło udział 14 uczniów: Anna Kawulok, Daniel Mandrela, Magdalena Mnich, Patrycja Pitura, Izabela Kałuża, Monika Górniak, Katarzyna Boehme, Mateusz Siekierka, Magdalena Kożdoń, Daria Mandrela, Oskar Bojda, Krzysztof Kozok, Aleksandra Tomica, Anna Cieślar.
Ocenie jury podlegało: kompozycja menu, staranność, pomysł, elementy dekoracyjne, menu a tematyka nakrycia stołu.

Wyniki konkursu:
I miejsce:
Oskar Bojda
II miejsce:
Katarzyna Boehme
III miejsce:
Patrycja Pitura
Wyróżnienie:
Magdalena Mnich
Anna Cieślar

GRATULUJEMY !!!

 

                                                                                                           Zapraszamy do obejrzenia prac


                                                           Jeszcze raz w Tesinkim Divadle        

                                                 Tym razem dnia 26.03.10  r. spektakl na Polskiej Scenie teatru w  Czeskim  Cieszynie  obserwowali starsi uczniowie naszej szkoły.  Nic  dziwnego,  skoro  sztuka Johna Tobiasa nosiła tytuł  Dzikie żądze”.  Reżyserem i jednym z aktorów w spektaklu był znany  z  wielu  ról  telewizyjnych i filmowych  Stefan  Friedman.  Nasi uczniowie  od  razu go rozpoznali.  W   sztuce   pokazano,   jak   pewne   małżeństwo próbowało  w  niekonwencjonalny  sposób  rozwiązać  swoje problemy  małżeńskie.  Sztuka  bardziej  podobała  się  dziewczynom niż  chłopcom.  Ale  wszystkich  ubawiła  i  dała  do   myślenia. Próbę generalną obserwowała też i  pozowała  nawet  z  nami do zdjęcia aktorka Polskiej Sceny -  Halina Pasekowa.

 


Na jagody...

 

W dniu 24 marca 2010 młodsi uczniowie obejrzeli kolejne przedstawienie, które odbyło się,  w cieszyńskim Domu Narodowym. Spektakl przygotowany został w oparciu o opowiadanie „Na jagody”. Podczas przedstawienia dzieci miały możliwość obejrzenia przygód wesołego Jasia, mogły posłuchać wielu piosenek oraz obserwować pojawiające się postacie - kukiełki.

       

 


                                                       Pinokio w naszych progach...

 

W dniu 23 marzec 2010 przyjechał do naszej szkoły gorlicki Teatr Kukiełkowy. Uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli przedstawienie przygotowane w oparciu o bajkę pt: „Pinokio”. Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównego bohatera, który często wpadał w kłopoty. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami.
 

Zapraszamy do galerii :)

 


                                                                    Nasz stół szachowy  

 

 W dniu 19 marca 2010r. nasze uczennice klasy I zawodowej Izabela  Kałuża  i  Katarzyna Boehme uczestniczyły w II Beskidzkim Konkursie Młodych Kelnerów   organizowanym   przez   Zespół   Szkół    

Ekonomiczno - Gastronomicznych  w Cieszynie pod patronatem Starostwa Powiatowego Cieszynie. Tematem konkursu była  Aranżacja  stołu  okolicznościowego”.  Celem  konkursu  było zdobycie  nowych u   miejętności,  rozwijanie  zainteresowań  w  dziedzinie   obsługi konsumenta,     dokonywanie  oceny  własnych   umiejętności,  rozbudzanie pomysłowości i inicjatywy, wyrabianie poczucia  estetyki  i  piękna  oraz  integracja szkół o tym samym profilu kształcenia. Startowało 9 drużyn.  Zawodnicy nakrywali stoły dla  4  osób  według zaproponowanego menu i dekorowali zgodnie z tematem. Nasza  drużyna  wybrała temat  Stół szachowy”. Ocenie  jury  podlegała aranżacja stołu   wraz   z   elementami   dekoracyjnymi, organizacja  pracy  podczas  wykonywania   nakrycia,   znajomość   zasad   obsługi konsumenta,  strój  i  sylwetka  zawodowa,  kompozycja  menu   oraz   prawidłowe nakrycie stołu. Nasza drużyna zajęła wysokie 5 miejsce. Byliśmy jedynymi  reprezentantami  szkół zawodowych wśród średnich szkół gastronomicznych i hotelarskich. Jesteśmy  dumni z Kasi i Izabeli, że  pięknie  nakryły  stół  oraz  wspaniale  odpowiadały  na  trudne pytania jury.                                                                       

                                                                                 Gratulacje!



                 

 

W środę tj. 24 marca w naszym Ośrodku odbędą się warsztaty biżuterii , wizażu i rozgrywki sportowe na wesoło. Tego dnia świętujemy "przyjście" Wiosny i dlatego ubieramy się na zielono :-)

                                                                                                        

                                                                                                                Zapraszamy do galerii zdjęć


                                                           

  SOSW został zwycięzcą w VI edycji ogólnopolskiego Programu Grantowego Danone Masz Pomysł ? Podziel się posiłkiem.  W dniach 1.02--21.01.2010 głosowaliśmy na nasz ośrodek, w którym powstanie Vitamin Bar. Nasz ośrodek zajął w głosowaniu pierwsze miejsce. Dzięki oddanym głosom nasze dzieci otrzymają 2183 posiłków. Bardzo się cieszymy!              

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na nasz Ośrodek.

 

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć



                                                                         Jesteśmy w   teatrze                
 
05.03.2010r. mieliśmy okazję obejrzeć w Tesinskim Divadle próbę generalną (przed sobotnią premierą) widowiska muzycznego Renaty Putzlacher, poetki i autorki scenariuszy do wielu spektakli Sceny Polskiej. Spektakl nosi tytuł „Słodkie rodzynki, gorzkie migdały” i jest zapisem zdarzeń i przemyśleń, które nieżyjąca już Agnieszka Osiecka,  poetka codzienności, zamknęła w swoich piosenkach. Nasi uczniowie mieli okazję usłyszeć między innymi tak znane  przeboje Maryli Rodowicz  jak: „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Małgośka”, „Niech żyje bal” w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej. Bardzo się podobało!


             


Zajęcia dla dzieci i młodzieży realizowane podczas ferii zimowych
na terenie SOSW w ramach projektu: „Zimowe Harce” dofinansowanego przez Powiat Cieszyński
przez Stowarzyszenie na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Nasze Dzieci”

Koordynator: Małgorzata Niedoba

 

I TYDZIEŃ FERII – 15.02.- 19.02.2010

 

 
Poniedziałek

9.00-13.00 Zajęcia ruchowe – sala rehabilitacyjna

(M. Niedoba, S. Stasica)
Wtorek

9.00 – 13.00 Zajęcia muzyczno-plastyczne – sala nr 3

(D. Kluz, E. Wójtowicz)
Środa

9.00 – 13.00 Bajkoterapia – sala nr 8

(I. Niedbał, I.Niemiec) 
Czwartek

9.00 – 13.00 Zajęcia muzyczno-rytmiczne – sala nr 3

(A. Sowa)
 
Piątek

9.00 – 13.00 Hipoterapia – zajęcia wyjazdowe na Pastwiska

(B. Moiczek, U. Łabocka)

 

 

 

Zajęcia dla dzieci i młodzieży realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Nasze Dzieci” podczas ferii zimowych na terenie SOSW w ramach projektów:
- „Radośnie smakuję świat” dofinansowanego przez Powiat Cieszyński


Koordynator- Wioletta Migacz- Lorek

 

II TYDZIEŃ FERII –   22.02-26.02.2010 

 

Poniedziałek
 
 
 
 
 
 
Wtorek
 
 
 
 
 
 
Środa
 
 
 
Czwartek
 
 
 
 
Piątek
 
 
 

9.00 – 10.00 Bajkoterapia (G) – sala multimedialna (G. Gawlas)

10.00 – 11.30 Zajęcia plastyczne (S) – sala multimedialna (G. Gawlas

11.30 – 13.00 Zajęcia ruchowo-taneczne (S) – sala gimnastyczna (A. Hanzel)

13.00 - 14.00 Zajęcia muzyczno-plastyczne (G) – sala nr 114 (M. Kowalczyk)

 

 

10.00 – 11.30 Zajęcia filmowe (S) - sala multimedialna (J. Knopek)

11.30-13.00  Zajęcia dramowe (S)- sala gimnastyczna (J. Knopek)

13.00-14.00 Terapia ruchem (G) – sala gimnastyczna (A. Hanzel)9.00-10.00   Bajkoterapia (G) – sala multimedialna (G. Gawlas)


10.00 – 11.00 Zajęcia muzyczno-rytmiczne (G) – sala nr 119 (D. Gojowy)

11.00 – 12.30 Muzykoterapia (S) – sala nr 119 (D. Gojowy) 12.30 – 14.00 Zajęcia ruchowe (S) – sala gimnastyczna (A.Hanzel)  


 

10.00 – 11.00 Zajęcia muzyczno-plastyczne (G)– s. multimedialna (G. Gawlas)

11.00-14.00   Zajęcia teatralne (P) – sala nr 119 (D. Gojowy)

 

 

 

9.00 – 12.00 – Spotkanie „Pożegnanie z Bajką” z udziałem bajarza (P)  


 Przewiduje się dla dzieci każdego dnia poczęstunek (kołaczyk, jogurt, owoc + herbatka).

Koordynator – p. Wioletta Migacz-Lorek przyjmuje zgłoszenia uczestnictwa od chętnych dzieci i młodzieży.

 


 


                                                          Zimowe spotkanie w teatrze

  
 Ten słowno- muzyczny spektakl przybliżył naszym uczniom  nie tylko znaną im już legendę o trzech braciach, ale zapoznał także  z regionalnymi pieśniami, tańcami i literaturą twórców związanych z Cieszynem. Były m.in. wiersze:  Emilii Michalskiej, Jana Kubisza,  Jana Chmiela i Beaty Sabath, Juliana Przybosia, Jana Sztaudyngera i Emila Zegadłowicza.    W finale gościnnie wystąpił zespół szkoły tańca „Pass de Bourree”, pod kierunkiem nauczycielki Izabeli Tymich, w którym tańczą m.in. uczniowie i wychowankowie szkół katolickich, prezentując choreografię złożoną z różnych technik tańca: theatre dance, hip-hop, modern, jazz. Nasi uczniowie oklaskiwali wszystkie występy bardzo gorąco.

 


 

11.02.2010. - Konkurs "Beskidzkie krempliki"

Stowarzyszenie Przyjaciół IMKO Wisełka 11 lutego 2010r. już po raz piąty zorganizowało konkurs na „Najlepsze Beskidzkie Krepliki”.  Jego piąta edycja odbyła się w kolybie w dolinie Białej Wisełki. Jury w składzie Helena Hławiczka, Mirosława Rybczyńska i Jan Cieślar degustowali krepliki i przyznawali oceny za zgodność z tradycyjną recepturą według następujących kategorii: składniki, tajemnica wyrośnięcia ciasta, proces produkcji, estetyka, smak. Tradycyjny kreplik powinien być smażony na smalcu ze spirytusem i musi mieć nadzienie z powideł śliwkowych, najlepiej domowej roboty.
W trakcie jak jury zajadało się kreplikami odbyły się występy teatralne i muzyczne oraz konkursy. W zmaganiach, kto najszybciej zje pączka nożem i widelcem, wziął uczeń naszej szkoły Rafał Taranda i zajął pierwsze miejsce. Natomiast Piotr Matuszyński uwieczniał na zdjęciach zmagania zawodników oraz kibicował kolegom.Do konkursu zgłosiło się 51 uczestników. Po eliminacjach wyłoniono 22 zawodników, wśród których znalazło się pięciu uczniów naszej szkoły: Magdalena Mnich, Katarzyna Boehme, Izabela Kałużą, Rafał Taranda oraz Rafał Małyjurek. Jury wyróżniło i przyznało pięć pierwszych miejsc. W finale znalazła się nasza uczennica Izabela Kałuża. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody.

 
Wyniki konkursu:
Miejsce I – Aniela Cieślar
Miejsce II ex equo -Izabela Stana i Helena Czyż
Miejsce III – Mirosław Juroszek
Miejsce V- Izabela Kałuża - SOSW CIESZYN


Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!!!

 

 

                                                                                                                                                        Zapraszamy obejrzeć zdjęcia 

 


 

Dwa Tygodnie Profilaktyki, czyli „Nasz kolorowy świat” II edycja 1 - 12 luty 2010 r.


PONIEDZIAŁEK „Higieniczny tryb życia”-  kolor biały
•    Godz.  8.50-9.40 Warsztaty dla klasy IV, V, VI: higiena jamy ustnej , higiena osobista – prowadząca: B. Widera-Brzóska, s. 114.
•    Godz. 8.00 – 8.45    Warsztaty „Żywność a zdrowie” – prowadząca: A. Rozenkiewicz, s. 114
•    Godz.         Spotkanie z ginekologiem (spotkanie dla dziewcząt klas gimnazjalnych) – s. 114

WTOREK  „Nie boję się - Bajka dobra na wszystko” – kolor niebieski
•    Godz. 10.45-11.30 „Mam przyjaciela” – zajęcia bajkoterapii  i arteterapii dla klasy V kształcenia zintegrowanego, prowadzący: I. Niemiec
•    Godz. 8.55 – 9.40 „Muzyczne spotkanie z Kubusiem Puchatkiem” – zajęcia bajkoterapii  dla klasy III kształcenia zintegrowanego, prowadzący: G. Gawlas
•    Godz. 10.45-11.30 „Mam przyjaciela” – zajęcia bajkoterapii  i arteterapii dla klasy V kształcenia zintegrowanego, prowadzący: G. Gawlas, J. Henszel-Kloske

ŚRODA  „ Uzależnienie jako choroba braku” – kolor fioletowy
•    Godz. 8.00 – 9.40 Spotkanie ze specjalistą ds. zwalczania nikotynizmu (klasy gimnazjalne), prowadzący: Pilch, s. 102.
•    Godz. 9.
50 –11.30 Spotkanie ze specjalistą ds. zwalczania nikotynizmu (klasy zawodowe), prowadzący: Pilch, s. 102.

CZWARTEK „Wartości w życiu człowieka” – kolor zielony
    godz. 8.00 – 10.35 Prezentacja filmu „Zielona mila”. Panel dyskusyjny,  (klasy zawodowe), S. 114, prowadzące: W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska
•    godz.  13.40-14.25 „Mój przyjaciel” – zajęcia bajkoterapii  i arteterapii dla klasy IV kształcenia zintegrowanego, prowadzący: G. Gawlas, J. Henszel-Kloske
•    zajęcia plastyczne w ramach zajęć internatowych i arteterapii – przygotowanie prac na konkurs:  „Kraina doskonała”

PIĄTEK   „Koszyk wartości” – kolor żółty
•    Wystawa prac i wręczenie nagród za prace na konkurs – „Kraina Doskonała”
•    Godz. 8.00 – 8.45 Warsztaty „Koszyk wartości” – klasa IV-V, S. 114, prowadzące: W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska
•    Godz. 8.50 – 9.40 Warsztaty „Koszyk wartości” – klasa VI, S. 114, prowadzące: W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska
•    Godz. 9.50 – 10.35 Warsztaty „Koszyk wartości” – klasa I g, S. 114, prowadzące: W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska

 

PONIEDZIAŁEK 8.02. „Moja moc” – kolor brązowy
•    Godz. 8.00- 9.40 Warsztaty dla klasy I i II g „Oswoić stres” – prowadząca: Wioletta Migacz-Lorek, s.
•    Godz. 10.00 – 10.40 Spotkanie z ratownikiem GOPR „Bezpieczne ferie zimowe”, s. 114
•    Godz. 10.40 – 11.30 Spotkanie z policjantem „Bezpieczne ferie zimowe”, s. 114
•    Godz. -       Warsztaty „ Zdrowe serce” – prowadząca: A. Szydłowska-Kaleta
•    Godz.  -      Warsztaty taneczne (Cha- cha, i In. )- prowadząca: A. Hanzel, s. gimnastyczna
•    Godz. 11.30 – 12.25      Cardio pomiary na bieżni stacjonarnej (uczniowie klas gimnazjalnych) - prowadząca: I. Głuchowska, s. gimnastyczna 214

WTOREK  9.02. „Cyberludzie – Dzień bezpiecznego internetu” – kolor czerwony

·         Godz. 8.00 – 9.40 Prezentacja filmu „Wirtualne uzależnienie” – klasy gimnazjalne. Panel dyskusyjny, prowadzący: W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska, s. 114

·         Warsztaty „Szanse i zagrożenia Internetu” – w ramach lekcji informatyki

ŚRODA  10.02. „ Uzależnienie jako choroba braku” – kolor pomarańczowy
•    Godz. 8.00-9.40      Warsztaty „Dziękuję nie piję” (klasy zawodowe), S. 114, prowadzące: W.  
                                  Migacz-Lorek
•    Godz. 9.40- 11.30   Warsztaty „Dziękuję nie biorę” (klasy zawodowe), S. 114, prowadzące:                       
                                   B. Widera-Brzóska
•    Godz. 11.30 – 12.25    Reportaż  nt. nadużywania środków psychoaktywnych, prowadząca: B.  
                                     Widera-Brzóska
•    Godz. 13.40- 14.25     Stoisko ze zdrową żywnością, prowadząca: A. Rozenkiewicz, s.118

CZWARTEK  11.02. „Jestem bezpieczny” – kolor  różowy
•    Godz. 8.00 – 9.40     Warsztaty HIV/AIDS, prowadząca: W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska, s. 114
•    Godz.  9.40 – 11.40  Warsztaty „ Alkohol w ciąży” (cewa nerwowa, FAS)- prowadząca:  W. Migacz-Lorek, B. Widera-Brzóska, s. 114


PIĄTEK  - 12.02. Ewaluacja ProgramuNasz kolorowy świat” – różne kolory- ankiety ewaluacyjne

 

 


27.01.2010. I Szkolny konkurs „Dekoracyjne składanie serwetek”
 
W dniu 27 stycznia 2010r. w naszej szkole został zorganizowany konkurs, którego tematem było "Dekoracyjne składanie serwetek”. W zmaganiach wzięło udział 12 uczniów: Anna Kawulok, Rafał Taranda, Katarzyna Boehme, Cecylia Olszar, Mateusz Siekierka, Magdalena Kożdoń, Wojciech Szkutek, Justyna Tomczyk, Karolina Szulik, Daria Mandrela, Oskar Bojda, Krzysztof Kozok.
Ocenie jury podlegało: staranność, stopień trudności, prawidłowość złożenia.
Dekoracyjnie złożone serwetki można zobaczyć w gablocie znajdującej się obok Sali nr 118.

Wyniki konkursu:
I miejsce:
Katarzyna Boehme
Mateusz Siekierka

II miejsce:

Anna Kawulok
Justyna Tomczyk

III miejsce:
Oskar Bojda
Cecylia Olszar

Wyróżnienie:

Krzysztof Kozok
Magdalena Kożdoń

WSZYSTKIM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW  !!!

 

                                                                                                                   Zapraszamy do galerii:   skladanie-serwetek

 


Dzień Babci i Dziadka

 

W dniu 22 stycznia 2010 uczniowie klas młodszych zaprosili swoje babcie i swoich dziadków do naszej szkoły. Z okazji ich święta wnukowie przygotowali krótki program artystyczny, z wierszami i piosenkami. Następnie wręczyli gościom upominki w postaci laurki oraz zaprosili na poczęstunek.

 

     

 

                                                                                             Zapraszamy do galerii:171,dzien-babci-i-dziadka.html

 


Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 10.01.2010r.

 

               


 
W tym dniu radosnym jak Bożenarodzenie składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Aby te święta były radosne i upłyneły w wielkiej miłości. Niech spełnią się wszystkim najskrytsze marzenia, a w sercach waszych śpiewa kolęda.
 
Wesołych Świąt !
 
 
 

 

        

 

Od 13 do 19 grudnia 2009 roku nasz Ośrodek  gości zagranicznych przedstawicieli partnerskich
szkół z Włoch, Angli i Turcji. Nasi przyjaciele mają okazję poznać  bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje.      W czasie wizyty zwiedzą kilka Polskich miast, zapoznają się z naszą kulturą oraz historią.

 

Aby zapoznać  się ze szczegółowym planem wizyty zapraszamy na stronę:

 

  Spotkanie partnerskie szkół - Wspólna wigilia w Polsce.

 

 


Zobacz zaproszenie kliknij tutaj

 


 

                                                                          
                                                               Aniołek w naszych progach....
         
 W dniu 22 grudnia br. tuż przed świętami uczniów SP odwiedził miły gość – Aniołek. Dzieci bardzo ucieszyły się ze spotkania, zwłaszcza że obdarował  je pięknymi prezentami.  Spotkanie zorganizował zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Nasze Dzieci”, działającego przy naszym Ośrodku. Szczególne podziękowania, za zakup upominków  chcemy złożyć pani Anecie Pońc, Agacie Śladowskiej oraz firmie „Cyzka Trans”.
 
              

 

Konkurs – tradycyjne cieszyńskie ciasteczka


    Cieszyński Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości 13 grudnia 2009 r. po raz piąty zorganizował dzień otwarty, pod hasłem „Zaprojektuj Eko Święta”. Były wystawy, warsztaty, konkurs, świąteczna muzyka i wskazówki, jak twórczo i ekologicznie przeżyć święta. Jedną z największych atrakcji był konkurs na najpiękniej wykonane i najsmaczniejsze tradycyjne cieszyńskie ciasteczka. W imprezie wzięła udział również nasza uczennica Katarzyna Boehme(klasa 1m/k). Jury doceniło staranność wykonania i dużą różnorodność ciasteczek
Kasi. Nasza zawodniczka wróciła z konkursu z wyróżnieniem, dyplomem oraz książką kucharską z przepisami na tradycyjne cieszyńskie ciasteczka, dzięki której będzie mogła doskonalić swoje umiejętności. Kasi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

                                                                           Powodzenia :-)


 

4.12.2009. - Spotkanie z Mikołajem

 

W grudniowy piątek odbyło się uroczyste spotkanie z dobrotliwym Mikołajem....Gościliśmy licealistów z cieszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im.M.Kopernika wraz z nauczycielką, ktorzy przygotowali ciekawe przedstawienie o Mikołaju. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali wspaniałą historię rodziny, którą odwiedza Mikołaj...

            Po przedstawieniu Mikołaj obdarował wszystkie grzeczne dzieci.... słodkimi prezentami.

 

Zapraszamy do galerii:  Mikołajki-2009


                                                                                                  

                                                                                                       Andrzejki w Wenecji:)

 

Z okazji zbliżających się andrzejek uczniowie SP brali udział we wróżbach, przygotowanych przez „wróżki”. Dodatkową atrakcją było wyjście do pizzerii „Wenecja” na pyszną pizzę.

 

 

        

 

                                                                                                Zapraszamy do galerii zdjęć: 169,andrzejki-w-wenecji.html


1.09 –„ Hamlet” w Tesinskim  Divadle

    To była prawdziwa niespodzianka. Mieliśmy okazję wybrać się do teatru  na  próbę generalną sztuki  „Hamlet” W. Szekspira. Wystawiała go Scena Polska w „Tesinskim Divadle” w  Czeskim Cieszynie. Uczestniczenie w próbie generalnej to rzecz wyjątkowa i nie dla każdego dostępna. To wyjątkowe wyróżnienie zawdzięczamy dyrekcji teatru, reżyserowi, że wyraził zgodę,  ale  przede wszystkim aktorce, pani Halinie Paseka, bez której pomocy nie udałoby się tego wyjścia do teatru  zorganizować. Przedstawienie w reżyserii  Michaela Taranta było niezwykle interesujące. Było to współczesne spojrzenie na tekst Szekspira, pełne  innowacji  w kreacjach głównych bohaterów. Bardzo podobał nam się Tomasz Kłaptocz w roli Hamleta , a także  Ofelia , w którą wcieliła się Anna Konieczna.  Wszyscy zresztą aktorzy grali swe role przekonywująco. Ciekawa była także scenografia.
Spędziliśmy w teatrze prawie 4 godziny. Dla niektórych było niemałym zaskoczeniem, że u naszych sąsiadów grają sztuki w polskim języku. Mamy nadzieję, że ten kontakt z Tesinskim Divadlem zachęci nas do częstszych wizyt w teatrach po obu stronach granic.

     
                                                                                 Tydzień uczuć...

    W dniach od 14.062010 do 18.06.2010 r. odbył się w SOSW „Tydzień Uczuć”, wspierający rozwój inteligencji emocjonalnej uczniów, która przyczynia się m.in. do osiągnięcia sukcesu w życiu.  

 
W ramach „Tygodnia Uczuć” przeprowadzono następujące zajęcia, wspierając rozwój uczniów w tym zakresie:

PONIEDZIAŁEK – 14.06 - „NASZE UCZUCIA”

-    klasy szkoły podstawowej – warsztaty psychologiczne: „Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć-” - prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek

WTOREK – 15.06 - „ZŁOŚĆ, GNIEW, NIENAWIŚĆ I ZAZDROŚĆ”
-    klasy gimnazjalne – warsztaty plastyczno-psychologiczne: „Moja złość-    ” - prowadzenie: Joanna Henszen-Kloske, Wioletta Migacz-Lorek, Magdalena Ciarka

ŚRODA – 16.06 – „RADOŚĆ I MIŁOŚĆ”
-    klasy gimnazjalne, zawodowe i Szkoły Przyspasabiającej do Pracy – warsztaty psychologiczne: „Miłość-     i czas” - prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
-    klasy II i III nauczania zintegrowanego szkoły podstawowej - „Spotkanie z bajką” - przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalnej pod kierunkiem Grażyny Gawlas i Jadwigi Knopek

CZWARTEK -  17.06 - „SMUTEK, POGARDA I PONIŻENIE”

-    klasy szkoły podstawowej – warsztaty psychologiczne: „Pogarda i poniżenie” - prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
-    klasa III gimnazjum - warsztaty psychologiczne: „Pogarda i poniżenie” - prowadzenie: Wioletta Migacz-Lorek
-    klasy IV i V nauczania zintegrowanego szkoły podstawowej - „Spotkanie z bajką” - przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalnej pod kierunkiem Grażyny Gawlas i Jadwigi Knopek

PIĄTEK – 18.06 - „STRACH, LĘK, NIEPOKÓJ I ZAUFANIE”
-    klasa VI szkoły podstawowej i I gimnazjum – warsztaty plastyczno-psychologiczne: „Gdyby strach miał ludzką postać-    ... - oswajanie strachu”, prowadzenie:  Joanna Henszen-Kloske, Wioletta Migacz-Lorek